ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Zmeny v portfóliách superinvestorov

 

V investičnom svete sú rozhodnutia veľkých hráčov často sledované s veľkým záujmom, pretože ich rozhodnutia môžu mať obrovský vplyv na celú investorskú komunitu. Hlavne v tomto období, kedy vidíme, že na trhu je zvýšená neistota, by nás malo zaujímať, ako si budujú portfólio tí najlepší. A nielen to, ako si ho budujú, ale hlavne aké zmeny v ňom aktuálne robia.

Spomínaní investori (alebo správcovské spoločnosti) sa stali ikonami nielen kvôli svojim rozsiahlym bohatstvám, ale aj pre svoju schopnosť predpovedať trendy a adekvátne na nich zarábať. Prvý kvartál 2025 priniesol zaujímavé zmeny v portfóliách týchto investorov, čo nám priblíži, ako aktuálne rozmýšľajú nad investovaním. V tomto článku sa teda zameriam na to, čo superinvestori v začiatkom tohto roka najviac nakupovali, predávali a aj to, čo nám to napovie o investičných trendoch. Zároveň si to môžeme porovnať s článkom na rovnakú tému, ktorý som písal približne pred rokom.

 

1. Warren Buffett

Najväčšia investičná legenda je známa svojím dôrazom na hodnotové investovanie, pričom sa zameriava na stabilné a dlhodobo rastúce spoločnosti. Zároveň nie je moc veľkým zástancom technologických akcií, pretože sa mu pri nich ťažko určujú trendy do budúcnosti. Prvú výnimku a veľkú zastúpenie v portfóliu spravil až pri firme Apple.

Ako môžeme vidieť, pred rokom mal ako podstatnú zložku portfólia firmu Apple, ktorá tam tvorila až polovičný podiel. Na druhom mieste bola Bank of America s 10 percentami a na treťom American Express s viac ako 8 percentami. A takto to vyzerá u neho aktuálne:

 

Obr. č. 1: Aktuálne portfólio Warrena Buffetta

 
 

Podiel Apple sa scvrkol približne na polovicu, Bank of America si podiel v portfóliu viac-menej zachovala a pozícia v American Express zdvojnásobila svoju pozíciu. Hodnota portfólia je aktuálne 267 mld. USD, ale treba poznamenať, že zároveň drží v hotovosti amerických štátnych dlhopisoch spolu 325 mld. USD. V hotovosti má teda viac ako vo svojom akciovom portfóliu a môžeme poveda, že čaká na lepšie príležitosti, ktoré podľa neho ešte len prídu.

A zároveň spravil nové nákupy spoločností, konkrétne Constellation Brands a Dominos Pizza.

 

2. Bill Ackman

Tento investor si vždy skladal portfólio zo spoločností, ktoré považuje za podhodnotené, ale zároveň majú vysoký potenciál rastu. A je známy tým, že jeho portfólio je zložené vždy iba z niekoľkých pozícií a teda väčšinou u nich nájdeme v portfóliu maximálne 10 firiem. Približne pred 10 rokmi ho preslávil short akcií Herbalife, ktorý najskôr vyzeral ako úspešná investícia, ale napokon to neskončilo pre neho dobre. O tejto nevydarenej investícii si môžete pozrieť aj film, ktorého názov nájdete v tomto článku.

Ako to u neho bolo pred rokom? V portfóliu mal 4 veľké pozície a to Chipotle Mexican Grill, Restaurant Brands, Hilton Worldwide Holding a Howard Hughes Holding. Aktuálne to u neho vyzerá takto:

Obr. č. 2: Aktuálne portfólio Billa Ackmana

 
 

Ako hlavnú zmenu môžeme vidieť, že z portfólia bola vyradená spoločnosť Lowe's Cos. a nahradil ju spoločnosťou Nike. Redukoval aj podiel v spoločnosti Hilton Worlwide Holdings. A prekvapivo a zároveň s veľmi nízkym podielom doplnil do portfólia spoločnosť Seaport Entertainment Group, ktorá sa venuje poskytovaniu reštauračných, maloobchodných a voľnočasových služieb. Pravdepodobne má o nich nejaké bližšie informácie a do budúcna možno bude zvažovať tento podiel navyšovať.

 

3. Michael Burry

Známy investor, ktorý hral vo firme Big short, ktorý hovoril o tom, ako sa mu podarilo zarobiť na veľkej finančnej kríze v roku 2009, je známy tým, že sa zameriava na špekulatívne firmy a častokrát svoje pozície v portfóliu obmieňa. Niekedy doslova na kvartálnej báze.

Už pred rokom oznámil, že ide vo veľkom investovať do Číny. V Alibabe mal 6 % portfólia a rovnako aj v JD.com a teda spolu 12 %. Aktuálne má v Číne viac ako polovicu jeho celého portfólia:

Obr. č. 3: Aktuálne portfólio Michaela Burryho

Alibaba aktuálne tvorí 16 %, Baidu 14 %, JD.com 13 %, Pinduoduo 9 %, takže spolu tvoria čínske akcie u neho 52 percent. Ako jednému z mála superinvestorov vedie u neho stále technologický sektor. No a medzi novými nákupmi sú ešte firmy Estee Lauder, HCA healthcare, Bruker, V.F. Corp, Magnera a Oscar health. Investícia na čínsky akciový trh ale bola načasovaná výborne!

 

4. Dodge & Cox Stock Fund

Veľký objem majetku má v správu aj fond Dodge & Cox Stock Fund, ktorý pôsobí v San Franciscu. Pod správu má viac ako 109 mld. dolárov a taktiež je zaradený medzi superinvestorov. Svoje najväčšie akciové pozície v portfóliu posledný rok skôr redukovali a v rámci pohybov možno vidieť veľké červené more predajov. A zdvojnásobili akurát pozíciu v spoločnosti Humanaa zoštvornásobili pozíciu v spoločnosti SBA Communications.

A v cashi držia viac ako 1 percento majetku.

 

5. Carl Icahn

Pomerne známym investorom je aj Carl Icahn. Označuje sa ako aktivistický investor. A teda keď niekam investuje, chce mať slovo na firemných rozhodnutiach. Jeho podiel na spoločnostiach síce nie je veľký, ale tým, že jeho kroky sú sledované investormi, v minulosti sa častokrát stávalo, že keď nejaké akcie začal nakupovať, pridali sa k nakupovaniu aj ďalší investori. A v prípade predajov to platí podobne. A je tiež známy pomerne častými investíciami do ropných spoločností.

Aktuálne to u neho v portfóliu vyzerá nasledovne:

 

Obr. č. 4: Aktuálne portfólio Carla Icahna

Keďže Icahn má vlastnú spoločnosť, tak v nej drží aj väčšinu portfólia. To posledný rok ostalo rovnaké. Na druhé miesto akurát pribudla spoločnosť CVR Energy. A spoločnosti na posledných pozíciách výrazne zredukoval. Išlo o spoločnosti Centuri Holdings a Illumina.

 

6. Polen Capital Management

Polen Capital Management je renomovaná investičná firma, ktorá sa zameriava na správu aktív a poskytovanie investičných riešení pre individuálnych a inštitucionálnych investorov. Sídli v Spojených štátoch a konkrétne v Bostone a Massachusetts. Spoločnosť sa etablovala ako významný hráč v oblasti investičného manažmentu a je známa svojím dlhodobým prístupom k investovaniu. Vznikla v roku 1979 a je známa aktívnym riadeným investícií. Ich aktuálne akciové portfólio vyzerá nasledovne:

 

Obr. č. 5: Aktuálne portfólio fondu Polen Capital Management

Vidíme, že väčšina pozícií je tiež v technologickom sektore. V poslednom kvartáli spoločnosť tiež výrazne redukovala svoje akciové pozície a opäť môžeme vidieť červené more predajov. Naopak dokupovali Oracle, Zoetis, Eli Lilly a tiež ETF fond kopírujúci index Russell 2000. A ako nový nákup pribudol nákup spoločnosti Costar Group.

 

Záver

V prípade mnohých superinvestorov možno vidieť, že počas prvého kvartálu 2025 nastalo veľa výpredajov. Ak by sme to mali zhrnúť sumárne za všetkých superinvestorov, takto to aktuálne vyzerá s ich top 10 pozíciami v rámci investícií:

 

Obr. č. 6: Firmy, v ktorých majú superinvestori najväčší kapitál

Na tomto obrázku možno vidieť, že veľké pozície možno nachádzať vo firmách, ktoré sú z finančného defenzívneho sektora. Najzaujímavejším krokom je však krok najväčšieho a zároveň najznámejšieho investora Warrena Buffetta, ktorý má obrovskú hotovostnú pozíciu. A aktuálne je iba na nás, či sa rozhodneme nastaviť naše portfóliá podľa tohto investora a necháme si veľkú časť portfólia v hotovosti alebo budeme veriť tomu, že rast akciového trhu bude aj naďalej pokračovať.