Ako funguje európsky dôchodok
Európsky dôchodkový produkt (Pan – European personal pension product alebo PEPP) je relatívne novým nástrojom na trhu, ktorý má potenciál zmeniť spôsob, akým sa Európania pripravujú na svoju budúcnosť. Tento produkt bol schválený v roku 2020 a začal sa implementovať v jednotlivých členských štátoch EÚ. Ponúka flexibilitu a jednoduchú správu dôchodkových úspor naprieč celým kontinentom.
V tomto článku sa pozrieme na to, ako PEPP funguje, aké sú jeho podmienky, výhody a nevýhody v porovnaní s tradičnými investičnými nástrojmi a či by ho Slováci mali zvážiť pri plánovaní svojho dôchodku.
Čo je to vlastne ten PEPP?
PEPP je európsky jednotný dôchodkový produkt, ktorý je určený na to, aby jednotlivci v EÚ mohli efektívne sporiť na dôchodok a to aj v prípade, že budú pracovať za celý život vo viacerých krajinách. Jeho cieľom je pripraviť sa na dôchodok a zjednodušiť správu dôchodkových úspor na celoeurópskej úrovni. PEPP je produkt, ktorý ponúka širokú škálu rôznych investičných možností. Produkt môže byť zriadený u rôznych poskytovateľov, ako sú banky, poisťovne alebo správcovské spoločnosti. Je navrhnutý tak, aby bol ľahko prenosný medzi rôznymi členskými štátmi EÚ, čím sa rieši problém s presúvaním dôchodkových fondov pri zmene krajiny pobytu a sporiteľ tak nemusí čerpať dôchodok naraz z viacerých krajín.
A teda pokiaľ je veľká pravdepodobnosť toho, že nebudete pracovať iba na Slovensku, ale aj v zahraničí, tak peniaze, ktoré ste si nasporili v PEPP, si môžete presunúť do inej krajiny a pokračovať tak v sporení na váš dôchodok. Podmienkou je, aby to bola krajina, ktorá má PEPP zavedený. A samozrejme, celá demografická situácia v Európe ukazuje, že tvorba dôchodku vo vlastnej réžii je viac než potrebná.
Podmienky a fungovanie PEPP
PEPP je dobrovoľný produkt, ktorý si môžu občania EÚ otvoriť a do ktorého prispievať počas svojho pracovného života. Účastníci môžu prispievať do PEPP pravidelne alebo jednorazovo, a to podľa vlastného uváženia. PEPP môže byť kombinovaný s inými dôchodkovými produktmi, ako sú napríklad národné dôchodkové systémy alebo povinné dôchodkové sporenie. V rámci Slovenska sa samozrejme rozprávame o 2. a o 3. pilieri.
PEPP si teda môžete predstaviť ako určitú náhradu 3. piliera a teda ak chcú zamestnávatelia poskytnúť zamestnancom dodatočné benefity, môžu im poskytnúť práve benefit, že nejaké peniaze im budú vkladať do PEPPu. Samotní účastníci tam môžu prispievať rôznymi spôsobmi, pričom môžu zvýšiť alebo znížiť svoje príspevky podľa svojich aktuálnych finančných možností. Minimálna výška príspevkov nie je stanovená na celoeurópskej úrovni, čo znamená, že môže závisieť od poskytovateľa produktu. Taktiež ponúka rôzne možnosti investovania – od konzervatívnych stratégií (napríklad v dlhopisoch) až po dynamickejšie investičné stratégie, ktoré môžu zahŕňať akcie, ETF fondy, komodity alebo iné aktíva. Účastníci si tak môžu vybrať, aká investičná stratégia im vyhovuje. Ak sa rozprávame o dlhodobom investovaní na dôchodok, najväčší význam dávajú pochopiteľne aktíva, ktoré majú dlhodobo najzaujímavejšie výnosy vzhľadom k ich volatilite (spravidla akcie).
Aktuálne funguje v 5 krajinách EÚ, ktorými sú Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko a Chorvátsko. V ostatných krajinách EÚ sa postupne pracuje na tom, aby bol PEPP v nich tiež zavednený. A teda pokiaľ sa rozhodnú obyvatelia z týchto krajín dlhodobo odísť do nejakej inej krajiny, cieľom je, aby si mohol svoje doteraz vybudované dôchodkové konto zobrať „so sebou.“ Ak sa pozrieme napríklad na 2. alebo 3. pilier, tak dôchodok z neho je možné poberať iba na Slovensku a prenos do inej krajiny nie je možný.
Výhody PEPP
PEPP prináša množstvo výhod:
1. Flexibilita príspevkov. Ponúka možnosť prispievať podľa individuálnych potrieb. To znamená, že účastníci môžu upravovať svoje príspevky, čím sa stáva veľmi flexibilným napríklad v porovnaní s 3. pilierom, kde je výška príspevkov vopred stanovená.
2. Určenie maximálneho poplatku. Jedna z podmienok pre správu prostriedkov v PEPP je, že maximálny poplatok za správu je určený na úrovni 1 percenta ročne. Ak to porovnáme napríklad s 3. pilierom, poplatky za správu sú bežne na úrovni jedného percenta ročne.
3. Prenositeľnosť, ktorá tu už spomenutá bola. PEPP máte možnosť preniesť si do inej krajiny EÚ. Ak sa rozhodnete zmeniť miesto pobytu alebo prácu v inej krajiny EÚ, vaše investície zostanú chránené a prenosné bez potreby vytvárať nový dôchodkový produkt. Prenositeľnosť je v rámci spomínaných 5 krajín EÚ – Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka a Chorvátska. Zároveň je komunikácia v rámci prenositeľnosti medzi slovenskými a zahraničnými inštitúciami oveľa jednoduchšia. A pokiaľ sa povie v zahraničí slovo PEPP, tak spoločnosti, ktoré ho v jednotlivých krajinách poskytujú, budú vedieť, čo má klient založené.
4. Investičné možnosti. PEPP ponúka širokú škálu investičných možností a to od konzervatívnych stratégií až po dynamické stratégie. To umožňuje investorom vybrať si produkt, ktorý vyhovuje ich rizikovému profilu a investičným cieľom. Ak sa teda investor „bojí“ vysokého rizika (aj napriek tomu, že pri investovaní peňazí na dôchodok je vyššia rizikovosť lepšia), má možnosť vybrať si investičnú stratégiu s nízkym rizikom (ktorá spočíva napr. v investovaní do dlhopisov alebo nástrojov peňažného trhu).
Výnosy v prípade PEPP môžu byť zároveň o niečo zaujímavejšie ako výnosy dosahované vo fondoch 3. piliera.
5. Neviaže vás na konkrétnu krajinu. Ak dlhodobo žijete napríklad v Nemecku a začnete si tam budovať svoj dôchodok, nemusí vás to zaväzovať k tomu, aby ste tam ostali pracovať do konca života len preto, aby ste od Nemecka dostali vyplatený dôchodok. PEPP si jednoducho presuniete do inej krajiny, kde plánujete žiť.
Nevýhody PEPP
Ako pri všetkom, tak aj pri PEPPe môžeme nájsť viacero nevýhod:
1. Výbery a predčasný prístup k peniazom. Ako s každým dôchodkovým produktom, aj s PEPPom sú spojené obmedzenia na výbery. Výber pred dosiahnutím veku 57. veku vášho života nebude možný. Sporiteľ si musí byť vedomý, že ku peniazom bude mať prístup až na dôchodku.
2. Krajina musí akceptovať PEPP. Krajina, v ktorej sa chystáte dlhodobo žiť, musí akceptovať PEPP. A teda aktuálne si musíte vybrať krajinu, kde PEPP už teraz funguje, aby sa vám tam postupne mohli odvádzať príspevky.
3. Zdaňovanie. Výnosy, ktoré dosiahnete na konci investovania, ste povinní zdaniť (na Slovensku) štandardnou daňou 19 %, čo vám tak berie pätinu vášho celkového výnosu. To je za celé obdobie investovania dosť.
4. Malý počet poskytovateľov. V prípade PEPPu bude iba obmedzený výber jeho poskytovateľov (na Slovensku je to aktuálne iba Finax), pričom poskytovateľov 3. alebo 4. piliera je aktuálne oveľa väčší.
PEPP vs. tradičné investovanie
Na porovnanie s tradičnými investičnými nástrojmi, ako sú ETF fondy, podielové fondy, akciové portfóliá alebo iné formy dôchodkového sporenia, PEPP prináša niekoľko výhod. Na rozdiel od bežného investovania, kde je potrebné samostatne spravovať rôzne produkty a možnosti, PEPP umožňuje centralizované riadenie a jednoduchší prístup k sporiacim nástrojom. A zároveň pokiaľ si netrúfate spravovať vaše dôchodkové konto vo vlastnej réžii, PEPP môže byť riešením.
Okrem toho je flexibilnejší v porovnaní s národnými dôchodkovými produktmi, ktoré môžu mať prísnejšie pravidlá a menšiu flexibilitu.
Avšak pokiaľ sa v oblasti investovania vyznáte, tak oproti bežným investičným produktom, kde sú lepšie možnosti výberu investícií, môžu byť PEPP pre mnohých investorov príliš konzervatívny. Tak isto máte pri bežnom investovaní rýchlejšie dostupné peniaze. A teda pokiaľ vášho života nájdete zaujímavú investičnú príležitosť (napr. kúpa nehnuteľnosti alebo založenie podnikania), môžete ju uskutočniť.
Záver
Ja o založení dôchodkového konta PEPP nezvažujem. Je to najmä z toho dôvodu, že nemám zamestnávateľa, ktorý by mi do takéhoto dôchodkového konta prispieval a zároveň viem, že svoje vlastné prostriedky si dokážem efektívnejšie zhodnotiť sám. Zároveň mám tieto prostriedky variabilné a v prípade potreby mám ku nim prístup. A teda pokiaľ sa objaví nejaká zaujímavá investičná príležitosť (napr. nehnuteľnosť alebo pozemok za skvelú cenu) alebo dôležitá životná situácia, tak tieto peniaze na tento investičný účel dokážem použiť.
Pokiaľ by nastala situácia, že do budúcna by sa objavil zamestnávateľ, ktorý by mi navrhol možnosť prispievať na môj dôchodok a dal by mi možnosť výberu buď 3. piliera alebo produktu PEPP, zvolil by som si pravdepodobne investovanie cez 3. pilier, pretože v ňom vnímam ako obrovskú výhodu to, že celkové výnosy nie je potrebné zdaňovať. Daň 19 % vo finále spraví obrovské rozdiely. PEPP by ma zaujal iba v prípade, ak by som cestoval medzi krajinami EÚ (v ktorých funguje), ak by to bola jediná možnosť u zamestnávateľa alebo ak by mi zamestnávateľ na toto dôchodkové konto vkladal 50 a viac percent mojich vkladov. A teda pokiaľ by boli moje vklady na toto dôchodkové konto napr. na úrovni 100 eur mesačne a jeho vklady by boli aspoň 50 € mesačne. Vtedy by som neváhal o jeho založení, ale zároveň by som si viedol separátne dôchodkové alebo aspoň dlhodobé konto.