ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Porovnanie volebných programov oboch kandidátov na prezidenta USA

 

Americké prezidentské voľby sa uskutočnia už zajtra a nie je pochýb o tom, že ich výsledok bude mať dopad prakticky na celý svet.

Poďme sa pozrieť na volebné programy oboch kandidátov a na to, aké môžu mať dopady na vaše investície. Jeden článok na túto tému som už písal, ale bol písaný v dobe, keď za demokratov kandidoval ešte Joe Biden. A zameriaval som sa hlavne na to, čomu sa môže dariť, ak by vyhral Donald Trump. Tento článok bude oproti tomu predošlému viac komplexný.

 

Porovnanie volebných programov

Volebné programy oboch kandidátov na prezidenta Ameriky sa odlišujú a poďme si ich porovnať:

Trumpova ekonomická politika sa sústreďuje na zníženie daní, dereguláciu a podporu domácich výrobcov. Tvrdí, že dosiahne zníženie nezamestnanosti. V prípade opätovného zvolenia plánuje zaviesť ďalšie daňové úľavy, podporiť energetickú nezávislosť a presadiť americkú výrobu, najmä prostredníctvom iniciatív ako „America First.“ Okrem toho  plánuje Donald Trump z Ameriky spraviť kryptomenovú veľmoc.

Kamala Harris sa zameriava na progresívnu ekonomickú politiku, ktorá zdôrazňuje zvyšovanie minimálnej mzdy, podporu malých podnikateľov a investície do obnoviteľných zdrojov energie. Jej program zahŕňa aj opatrenia na zníženie ekonomickej nerovnosti a prístup k zdravotnej starostlivosti. Harrisová tiež podporuje zdanenie bohatých a korporácií s cieľom financovať sociálne programy.

 

V oblasti zdravotníctva sa Trump bude snažiť zrušiť Obamacare a presadiť reformy, ktoré by znížili reguláciu zdravotného trhu. Jeho prístup k zdravotnej starostlivosti kladie dôraz na súkromný sektor a konkurenciu, čím sa snaží znížiť náklady. V prípade opätovného zvolenia plánuje pokračovať v týchto reformách a zamerať sa na znižovanie cien liekov.

Harrisová zasa podporuje systém verejného zdravotného poistenia, ktorý by poskytoval dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých Američanov. Jej plán zahŕňa zníženie cien liekov a zabezpečenie prístupu k potrebným zdravotným službám pre všetky demografické skupiny, najmä pre zraniteľné populácie.

 
 

Trumpova politika v oblasti sociálnych otázok sa zameriava na ochranu tradičných hodnôt a na presadzovanie prísnejších imigrantských regulácií. Bude sa snažiť o obmedzenie potratov a podporu legislatívy, ktorá by chránila rodinné hodnoty.

Harrisová je známa svojou podporou práv LGBTQ+ komunity a jej program zahŕňa legislatívu na ochranu reprodukčných práv žien. Podporuje aj reformu trestného práva a úsilie o spravodlivé zaobchádzanie s menšinami. Jej prístup kladie dôraz na inkluzívnosť a rovnosť.

 

V rámci zahraničnej politiky sa Trump bude sústrediť na bilaterálne obchodné dohody a „America First“ prístup, čo môže viesť k napätiu medzi tradičnými spojencami. Jeho politika voči Číne sa bude sústrediť na znižovanie obchodného deficitu a na obmedzený prístup amerických technológií pre Čínu. A plánuje zlepšiť vzťahy s Ruskom.

Harrisová podporuje obnovu tradičných aliancií a multilaterálny prístup v zahraničnej politike. Zameriava sa na klimatické zmeny a na obranu ľudských práv na globálnej úrovni. Jej program zahŕňa aj posilnenie diplomacie a spolupráce s medzinárodnými organizáciami.

Ako sa investične zariadiť?

Určite vám odporúčam si vaše portfólio diverzifikovať. A to hlavne podľa lokality, v ktorých firmy, kde investujete, majú sídlo. A teda nemať všetky investície iba v Amerike, ale aj na iných kontinentoch. Ako výbornou voľbou mi vychádza Európa, v ktorej možno nájsť zaujímavé investičné príležitosti a teda či už v prípade víťazstva jedného alebo druhého kandidáta môžu byť práve európske akcie tou správnou voľbou. 

Pokiaľ investujete napríklad do nejakého ETF fondu, ktorý vyberá firmy z celého sveta, tak tam by som sa tohto rizika neobával. Zároveň ak máte napríklad vysokú expozíciu na Čínu, treba zvážiť, či nebude lepšie niečo z Číny odpredať a to hlavne čínske firmy, ktorú sú kótované na americkej burze. Výhra Donalda Trumpa by mohla pre ne predstavovať problém. Ak máte v rámci portfólia iba časť Číny ako to mám napríklad ja, tak zmeny nie je potrebné robiť. Tak isto pokiaľ investujete do nejakého čínskeho ETF fondu, zmeny by som kvôli americkým prezidentským voľbám neriešil.

 

Ďalšou konkrétnou záležitosťou sú sektory, v ktorých máte investované. Obaja kandidáti cielia na zníženie cien liekov a preto stojí na mieste prehodnotenie amerického farmaceutického sektora vo vašom portfóliu. Ak očakávate výhru Donalda Trumpa, zaujímavými sektormi môžu byť napríklad bankovníctvo a priemysel, ktorým môže výrazne pomôcť najmä zníženie daní a vznik deregulácií. Tak isto to môže prospieť aj tradičným americkým firmám, ktorý majú väčšinový podiel svojho biznisu v USA. Určite sem treba doplniť aj firmy, ktoré pôsobia v energetickom sektore, keďže Donald Trump bude v prípade výhry robiť všetko pre to, aby bola Amerika energeticky nezávislá.

V prípade výhry Kamaly Harris sa môže dariť práve menším firmám, ktoré by som vyberal práve z indexu Russell 2 000. Na strane druhej môže týmto firmám pomáhať práve postupné znižovanie úrokových sadzieb, ktoré má priamy dopad na to, aké úroky platia tieto firmy za svoje dlhy.

Taktiež je na jej programe podpora obnoviteľných zdrojov a teda vrátane solárnej energie, ktorá môže byť v prípade výhry Kamaly Harris atraktívnou investičnou príležitosťou. Ja do tohto sektora už investujem.

 
 
 
 

Zároveň tiež začínajú byť zaujímavé práve dividendové tituly. V situácii, že by víťazstvo jedného z kandidátov neprialo akciám, v ktorých máte investované, je lepšie, ak vyplácajú dividendy. Celkovo sa lepšie prečkávajú turbulentné a neisté obdobia na akciovom trhu práve v investíciách, ktoré vyplácajú dividendy. Môžu to byť taktiež defenzívne tituly. Vidíte tak aspoň čiastočný efekt vašej investície, kým vám nejako zaujímavo nenarastie.

Tak isto je výborné mať po ruke nejaký ten cash. Niekedy je lepšie počkať si na to, ako americké voľby dopadnú a aké správanie investorov spôsobia. Kým peniaze zainvestujete, môžete si ich nechať úročiť aspoň základnou úrokovou sadzbou, ktorá je aktuálne pre eurá cez 3 percentá.

A tak isto sa môžeme poučiť sa z minulosti. Pamätám si hlavne rok 2016, kedy vyhral prekvapivo nad Hillary Clinton práve Donald Trump. Akciové trhy klesli akurát v deň jeho víťazstva približne o 4 percentá, avšak potom, ako mal Donald Trump ešte v ten istý deň víťazstva jeho prvý prezidentský prejav, americké akcie všetky jednodňové straty zmazali.

Pokiaľ máte dobre rozložené vaše portfólio, netreba sa výsledku amerických volieb nijako obzvlášť obávať. Pokiaľ chcete rozloženie vášho portfólia skontrolovať, neváhajte ma kontaktovať a vieme sa na to spolu pozrieť.