ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Pozerať investičné príležitosti skôr v Európe alebo na iných trhoch?

 

V aktuálnej situácii na akciových trhoch si možno dávate otázku, či sa skôr pozerať na príležitosti na európskom akciovom trhu alebo inde. Či už v Amerike alebo v ďalších krajinách. Samozrejme, v rámci portfólia je vhodné mať viacero krajín, aby sme boli diverzifikovaní. V niektorých prípadoch to tak platiť nemusí.

V článku sa pozrieme na argumenty, ktoré hovoria na jednej strane pre výber investičných príležitostí na akciovom trhu v Európe, ale tiež tie argumenty, ktoré nám hovoria, aby sme investovali inde ako v Európe. A dozviete sa tiež, kam investujem prevažne ja.

 

Investovanie do MSCI world

Niekedy si nemusíme vyberať. Máme tu index MSCI world, ktorý zahŕňa celý svet. V prípade ťažkého rozhodovania vieme investovať priamo do neho a sme tak zbavení akýchkoľvek dilem, či zvoliť ten alebo iný región. Máme v ňom „investičnú nádielku“ z celého sveta.

A má to svoj význam. S&P500 sa za posledný rok prepadol približne o 14 %, zatiaľ čo uvedený index MSCI približne o 8 percentuálnych bodov. Vidíme, že sa mu oveľa lepšie sa mu teda podarilo udržať jeho hodnotu, aj keď väčšina firiem v ňom je tiež americká.

Burzový systém a história burzy

Tá je samozrejme dlhšia v Amerike a preto ponúka najväčšie možnosti investovania. Výborne to bolo vidieť aj počas rozdávania helikoptérových peňazí – Američania peniaze prevažne zainvestovali, kdežto väčšina kultúr v eurozóne mala skôr nastavenú mentalitu spotreby týchto peňazí. Lepšie je teda investovať s tými, ktorí majú dlhoročnú tradíciu v investovaní ako ľudia, ktorí sú nastavení skôr na spotrebu. Americký systém investovania je v tomto prípade jednoznačne lepší.

 

Žiaden kurzový rozdiel

Investovanie v eurách má výhodu v tom, že nenesie so sebou žiaden kurzový rozdiel. Kurzový rozdiel môže niekedy výrazne ovplyvniť celkový výnos. Aktuálne posledný rok euro s viacerými hlavnými menami strácalo, ale s niektorými dokázalo narásť. Ak by ste investovali v librách a peniaze by ste si chceli vybrať, na kurzovom rozdieli by ste boli v strate približne 2,4 % za posledný rok. Pokiaľ prejdeme ku našim susedom, v poľských zlotých by ste mali ročnú stratu približne 5,5 % a v maďarských forintoch stratu až 15,5 %.

Podobne môže byť na tom euro aj s USD. Aktuálne vidíme kurz okolo 0,9799, ktorý je jednoznačne z pohľadu histórie v extréme. Zameniť aktuálne naše eurá za doláre môže byť výrazne rizikové a po roku nám môže z toho vzniknúť kurzová strata.

 
 

USA sa drží ďaleko od konfliktov

Platí to hlavne v prípade aktuálneho konfliktu Ruska a Ukrajiny. Amerika je od konfliktu ďaleko a to jej dáva miernu výhodu pri ekonomickom raste. Ťažko samozrejme predikovať, čo sa udeje v budúcnosti, ale zatiaľ to pre USA vyzerá dobre. Pri investovaní je samozrejme podstatné zohľadňovať aj takéto geopolitické riziká.

 

EÚ má tituly z celého sveta

Veľa titulov, ktoré pochádzajú z Ameriky, možno nájsť aj na európskych burzách. Vhodným príkladom je samotný Apple, ktorý nájdeme takmer všade. Prikladám zopár krajín:

 
 

Je možné teda investovať v EÚ a dostať sa tak ku akciám globálnych firiem. Naopak, nie každý broker umožní kúpiť tieto tituly v iných menách ako je mena tej krajiny, kde majú uvedené spoločnosti hlavné sídlo. A nevyhli by sme ani kurzovému riziku. Keď investujeme napríklad do amerických akcií a dolár bude oslabovať, slabne tiež eurová hodnota nášho portfólia.

 

USA – udáva tempo svetu

Amerika zasa dáva tempo celému svetu. Výborným príkladom sú napríklad aktuálne úrokové sadzby. 2-ročné sadzby10-ročné sadzby pri US dlhopisoch možno označiť za úroky pre celý svet. V tejto minimálnej výške by mali mať výnosy pri bondoch všetkých ostatných krajín.

 

Špecifické burzy

Špecifikom sú naši susedia, Česi. A to konkrétne ich burza, ktorá má jeden z najväčších payout ratií, ktoré poznám.  Viac som ku pražskej burze napísal aj v tomto článku, kde sa máte možnosť dozvedieť viac. A určite sa zameriam zamerať sa na české tituly, ktoré vyplácajú naozaj štedré dividendy. Naviac, kurzové riziko je dlhodobo v prospech investora, keďže CZK na páre s eurom dlhodobo posilňuje.

Moja voľba

Moje portfóliá v rámci akciového investovania sú dvoje. Pri jednom investovaní sa zameriavam na ETFká a pravidelné investovanie do nich. Pri druhom zasa do jednorazového investovania do akcií. Pri ETFkách volím možnosť kombinácie, teda investujem aj v eurách a tiež aj v dolároch. Investičné príležitosti však volím prevažne z USA.

V individuálnom akciovom portfóliu mám vyslovene americké akcie. Je to najmä z dôvodu, že v USA vidím najväčšie investičné príležitosti a najlepší výber firiem z konkrétnych sektorov, do ktorých chcem investovať. Rizikom je samozrejme investícia v dolároch, ktorú mám však zahedžovanú a proti prípadným poklesom hodnoty dolára sa mi darí efektívne brániť.