Najčastejšie faily hedžových fondov
Každý investor spraví raz za čas nejaký ten fail. Výnimkou nie sú ani niektoré hedžové fondy (HF). Väčšina zlých rozhodnutí uškodila ako klientom, tak isto aj samotným fondom.
Zvažoval som, aké detaily uvediem do tohto článku, ale nebudem tu uvádzať konkrétne fondy, ale iba zosumarizované zlyhania, ktoré pri nich nastali.
Insider trading bol asi najčastejší dôvod zlyhania fondov. Insider trading predstavuje vynášanie informácií von z firmy. Ako uvádza priložený zdroj, informácie sa môžu týkať zmien tržieb firmy, nesplácania jej úverov, navrhovaných fúzií, akvizícií, zmien vo vedení firmy, dokonca aj informácií o obchodných partneroch a mnohých ďalších. Teda informácií, ktoré nie sú verejnosti prístupné alebo nie sú zatiaľ verejnosti prístupné.
Insider trading ako taký je všeobecne zakázaný, pretože predstavuje neoprávnené použitie informácie vo svoj prospech. HF, ktoré insider informácie používali, buď dostali vysoké pokuty alebo boli dokonca manažéri fondu odsúdení. Stratégia založení na báze inside tradingu moc šťastným riešením nebola...
Zlé investície do derivátov sa vyskytovali ako ďalší a veľmi frekventovaný problém HF. V derivátoch sa najčastejšie vyskytoval príliš veľký objem prostriedkov vzhľadom na to, koľko peňazí v derivátoch daný fond mohol mať. Treba počítať s tým, že HF bude využívať aj deriváty, ak to má umožnené. Derivátmi môžu byť napríklad opcie a futures, ale samozrejme aj ďalšie deriváty ako forwardy alebo swapy. Najhoršie obchody sú tie, kde nemáte limitovanú stratu alebo limit straty je pre vás príliš vysoký.
Dajme si príklad. Forwardy a futures sú prakticky podobné investičné deriváty. Rozdiel je ten, že forward predstavuje konkrétnu dohodu 2 strán o kúpe určitého aktíva v budúcnosti za vopred dohodnutú cenu a futures sú štandardizované. A obchodujú sa na burzovom trhu (na rozdiel od forwardov).
Pokiaľ si vy ako firma s dodávateľom dohodnete napríklad nákup ropy za cenu 89 dolárov za barel za 6 mesiacov, ale reálna cena ropy klesne napríklad v tomto čase na 70 $/barel, nakupujete výrazne nadhodnotene. A to až o 27 % vyššie oproti trhovej cene! Tá predstavuje vašu stratu. A vidíte, že strata nie je ohraničená, lebo ropa môže stáť výrazne menej. A história nám to už viackrát ukázala...
Historický vývoj cien ropy
Výrazná strata vám môže vzniknúť v oboch prípadoch a to bez ohľadu na to, či ste pri futures kontraktoch kupujúci alebo predávajúci.
Trošku rozdielne sú opcie. Ak opciu kúpite (či už call alebo put), vaša strata bude vždy ohraničená. A maximálnou stratou môže byť iba zaplatená opčná prémia, teda kúpna cena za možnosť rozhodnúť sa v budúcnosti. Nič viac. Keď sa obchod nevyvinie vaším želaným smerom, prídete iba o zaplatenú prémiu.
Naopak, pri predaji call alebo put opcie máte obmedzený zisk a neobmedzenú stratu.
Ak predáte call opciu, ktorá sa bude viazať na konkrétne akcie firmy a strike cena pri vypísaní opcie bude 100 USD/akcia, pričom trhová cena akcie bude v čase exspirácie opcie 120 $, niekomu musíte predať akcie, ktoré majú trhovú cenu 120 dolárov, iba za 100 dolárov. 20 USD na akciu (teda 20 %) je vaša vzniknutá strata, ktorá by predstavovala váš zisk, keby ste si akcie nechali. Ak by akcia prudko vzrástla na 200 USD, aj tieto akcie by ste stále predávali vlastníkovi opcie v čase exspirácie iba za 100 USD. Teda kupujúci tejto opcie by zaujímavou zarobil.
Pri swapoch sa väčšinou vymieňajú 2 typy úrokovej sadzby. Väčšinou fixná za variabilnú alebo 1 variabilná za inú variabilnú. Poďme do praxe. Dajme tomu, že ste firma, ktorá predáva nejaké produkty. Dohodli ste sa s odberateľom, že vám zaplatí dlžnú sumu napríklad s pevným úrokom 8 % ročne. Pokiaľ vám odberateľ bude platiť, viete, aký bude váš tok peňazí každý mesiac.
Naopak, vy ako firma ste si zobrali z banky úver, kde máte dohodnuté, že budete platiť banke pohyblivú sadzbu EURIBOR + 4 percentá. Keďže sadzba EURIBOR bola pred rokom na úrovni -0,5 %, vaša reálna sadzba, ktorú ste za úver vtedy platili, bola 3,5 % (-0,5 % + 4 %). Aktuálne, keď sa EURIBOR zvýšil na 1,896 % (ku 2. 9. 2022), vaša reálna sadzba na dlh už je 5,896 %, teda o 1,9 % vyššia ako tá pôvodná. Inkasované úroky od odberateľa z dlžnej sumy máte rovnaké, ale náklady na dlh sa vám zvýšili. Toto prestavuje významné riziko swapov. Pokiaľ však nemáte sadzbu, pri ktorej hrozí extrémne navýšenie (väčšinou v menších alebo rozvojových krajinách), vaše platené úroky môžu narastať iba po určitú úroveň. Pozor teda na úrokové sadzby, ktoré platíte. Funguje to podobne ako pri hypotékach s krátkou fixáciou úrokovej sadzby – pokiaľ sa sadzby zvýšia, vaša splátka hypotéky po skončení fixácie vzrastie.
Pri HF sa častokrát objavovali aj ponzi schémy. Pri nich bolo už vopred jasné, že ide o podvod. Výnosy boli klientom vyplácané z vkladov ďalších investorov a nie z reálne dosiahnutých výnosov. Tým investorom, ktorí stihli svoj kapitál včas vybrať aj s výnosom, sa podarilo byť v zisku. Ostatní prišli o celú investovanú sumu. Pri HF treba dávať pozor na vysoké a „garantované“ výnosy. Zakladatelia takýchto fondov boli väčšinou odsúdení.
Použitie páky pri obchodovaní sa stalo osudným viacerým HF. Dajme si jednoduchý príklad na použitie páky na investovanie do akcií. Objavíte zaujímavú firmu, ktorá má podľa vás veľký potenciál rastu. Kapitál, ktorý chcete do nej investovať, je podľa vás príliš nízky a chcete ho navýšiť. Je to dajme tomu máte 5 000 eur, ale predstavovali by ste si investovať možno takých 15 000 eur.
Od brokera využijete teda možnosť investovania na páku. Broker vám požičia ďalších 10 000 eur (a teda obchodujete s pákou 1 : 2). Akcie nakúpite dajme tomu za 100 USD/kus. A začínate s uvedenými 15 tisícmi eur. Ak by akcie mali strmý prepad o 67 % a ostala by z tých 15 tisíc 1/3, teda 5 000 eur, broker vám akcie predá a bude chcieť naspäť svojich 5 000 €. Samozrejme, neurobí to zadarmo, ale za obdobie požičania peňazí si vypýta aj príslušný úrok. Teda predaj akcií môže z jeho strany nastať ešte skôr, aby predaná suma zahŕňala aj príslušný úrok. Vy tak môžete kompletne prísť o celú vašu investíciu. Takáto páka (zameraná na navýšenie vášho kapitálu) nie je moc šťastným riešením.
Vhodným príkladom sú akcie Paypalu. Kto z nás by povedal takto pred rokom, že ich čaká strmý prepad? Paypal medziročne stráca ku dňu písania tohto článku približne 68 %! Takéto obchody HF by boli po roku na NULE.
Znázornenie princípu páky pri investovaní
Protichodné pohyby slúžia vyslovene na neférový prístup voči klientom. Ako to funguje? Fond otvorí dve protichodné pozície na rovnaké aktívum a v rovnakom objeme. Teda kúpi a zároveň aj predá (zashortuje). Dajme tomu, že kúpi 1 000 akcií Apple a zároveň zashortuje 1 000 akcií Apple. Po určitom čase odpredá ten obchod, ktorý bude v zisku. S klientmi má dohodnuté, že HF má nárok na určité percento z realizovaného zisku. A zo zisku si teda zoberie svoje poplatky. Čo spraví s tými stratovými? Tie uzatvorí neskôr. Čo najneskôr, ako je to možné. Asi je vám jasné, že takéto HF v blízkej budúcnosti skončili...
Kúpa najkvalitnejších firiem a shortovanie tých najmenej kvalitných. Istý manažér z nemenovaného HF zvolil tento prístup ako svoj investičný know-how. Žiaľ, bolo to v období dot-com bubliny. Kde nastal problém? Aj firmy, ktoré boli málo kvalitné, rástli rýchlo a dokonca aj rýchlejšie ako kvalitné firmy. Pokiaľ nastala na malých firmách bublina a jej spľasnutie, tento fond už svoju aktivitu kvôli obrovským stratám ukončil. Stratégia to bola dobrá, no nepočítala s davovou psychózou pri investovaní.