ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Kam najlepšie investovať peniaze na obdobie 3 rokov

 
3 yrs foto.jpg

Možno ste si už viacerí dávali tú otázku, že pokiaľ máte kapitál voľný na strednodobé obdobie do 5 rokov, kam ho vlastne investovať. Riešenia sa nájsť dajú. Dajme si teda príklad, že chcete investovať svoje peniaze na 3 roky. Bavíme sa o tom, že kapitál už teraz máte k dispozícii a zvažujete, čo s ním. Dajme si ako ukážkovú sumu na investovanie vo výške 5 000 €.

„Potykanie si“ s infláciou

V prvom rade sú 3 roky ako investičný horizont veľmi krátke. Pokiaľ sa teda bavíme o investičných aktívach. Za toto obdobie sa môže toho relatívne veľa udiať, čo sa týka vývoja ceny toho, kam investujeme. Keďže ide o krátke obdobie, možno sa budeme baviť iba o tom, že peniaze zväčša ochránime pred dosahmi rastúcich cien. Až na jednu výnimku.

Reálny efekt zloženého úročenia, ktorý veľmi obľubujem, je cítiť najskôr až po 10, ak nie aj viac rokoch. 

rast foto.jpg
 
 

Aktíva s variabilným výnosom

Tie považujem ako najviac rizikovú investíciu na takéto kratšie investičné obdobie. Bavíme sa o všetkých nástrojoch z tohto zoznamu, avšak okrem (korporátnych) dlhopisov a kombinovaných stratégií. Ak sa pozrieme na cash, pri ňom budete mať za 3 roky s najväčšou pravdepodobnosťou stratu, pretože tu máme infláciu, proti ktorej sa musíme brániť. V tejto dobre určite.

Pri ostatných aktívach a to každom z nich je nevýhodou, že nevieme určiť, čo bude za 3 roky. Môžeme to predpokladať na základe určitej analýzy. Ešte raz teda zdôrazňujem, že investovanie do nich na takéto krátke obdobie je zásadne rizikové hlavne z pohľadu rizika, ktoré nevieme, aké môže nastať a preto je výnos nejasný. Nepomôže nám ani dlhodobý priemer ziskovosti toho, do čoho investujeme. Dá sa s tým samozrejme niečo robiť...

Ak máte voľný kapitál 5.000 € (pomimo dostatočnej rezervy) a viete, že z neho budete určite potrebovať o tie 3 roky maximálne polovicu, viac nie, vieme zvyšnú polovicu zainvestovať. Ak investícia nedopadne s vývojom podľa našich predstáv, iba budeme dlhšie čakať a kapitál bude musieť v investícii ostať dlhší čas. Hlavne aby sme prekonali infláciu na Slovensku, ktorú teraz skloňujem veľmi často. Je nevyhnutné brániť sa. A vo väčšine prípadov správny vstup na trh nenačasujeme. 

Druhou možnosťou je čakanie na príležitosť. Ak príde na aktíve, napr. na akcii alebo ETFku, ktoré sledujeme, prepad, môžeme aktívne zakročiť a nakúpiť. Ak sme napríklad nakúpili pri koronovom prepade Google za 1 200 USD jednu akciu, dnes by sme mali z jednorazovej investície približne 2,2-násobok. Celkom slušné! Je ale pravda, že príležitosť nie vždy príde. Možno áno a možno nie. Pri ostatných aktívach ako zlato, nehnuteľnosti a kryptomeny postupujeme podobne. Pri nehnuteľnostiach dopĺňam ako nevýhodu neurčitý vývoj v priebehu 3 rokov + ak nehnuteľnosť predáme, výnos musíme do 5 rokov zdaniť.

 

Vývoj akcií firmy Google

 
 

Aktíva s pevným výnosom

Z uvedených kategórií sem patria najmä korporátne dlhopisy a kombinované stratégie. Pri nich je vopred jasné, aký výnos by mali so sebou niesť. Výnos je väčšinou stanovený pevne. Teda už aktuálne si vieme prepočítať, kam sa s investíciou dokážeme dostať. Pri dlhopisoch je extrémne dôležité určiť bonitu dlžníka. Je to niečo podobné, ako keby sme požičali niektorému nášmu známemu. Musíme ho poznať, vedieť, či vrátenie peňazí myslí naozaj vážne a či bude mať na to hlavne v budúcnosti finančnú situáciu. Hlavné riziko pri dlhopisoch spočíva v tejto analýze. A kvalita tejto analýzy určí, či zarobíme. Ak to zle zanalyzujeme, môžeme prísť o celú investíciu. Takže treba, aby sme boli v tomto kroku extrémne pedantní. Podobne fungujú korporátne dlhopisy, ktoré môžu mať z dlhopisov v dnešnej dobe jediný význam.

Lepšie hodnotím v tomto prípade kombinované stratégie, pri ktorých sa vieme napríklad baviť o fixnom mesačnom výnose a investícia tak dáva zmysel napr. aj na 3 roky. Nejde o princíp dlhopisu, kde firme peniaze požičiavame na jej ďalší rozvoj, ale poskytujeme na to, aby ich zhodnotila. Viac k tomu nájdete v tejto časti

 
 

Kde vidím najväčší potenciál s 5 000 eurami

Netreba sa hlboko zamýšľať nad tým, čo spraviť s takýmto obnosom na 3 roky ako najlepšiu alternatívu. Odpoveďou je podnikanie. Ak nie dnes, tak minimálne časom sa dostanete ku nápadu na podnikanie. Niečomu, čo vás baví a čo vám ide naozaj dobre. Buď predávať produkt alebo poskytovať ľuďom určitú službu. Pri podnikaní sa aktuálne bavíme za obdobie 3 rokov o neobmedzených výnosoch, ktoré závisia iba od vašej šikovnosti. Podnikatelia mali vďaka covidu aj takéto podnikateľské nápady.

Riziko, ktoré podnikanie samozrejme má, je krach alebo neúspech pri prvom pokuse. Možno to nebude hneď prvé podnikanie, ktoré vyjde, ale ak vytrváte a počkáte na to správne, vyslobodí vás to z práce. Vždy, keď robíme niečo dlhodobo a kvalitne, budeme úspešní.