Je Čína ešte stále zaujímavou investičnou príležitosťou?
Vo februári som písal článok, v ktorom som dával do pozornosti čínske akciové trhy ako príležitosť na zaujímavú investíciu. ETF fond Franklin FTSE China UCITS ETF, ktorý som v článku spomínal, narástol za posledný mesiac o neuveriteľných 30 %!
Čo aktuálne robiť, pokiaľ ste neboli neboli medzi tými šťastlivcami, ktorí sa na tomto trende zviezli?
Čo spôsobilo rast Číny
Globálne investorské prostredie sa na jednej strane zlepšilo vďaka rozhodnutiu predsedu FEDu Jeroma Powella, ktorý znížil základné úrokové sadzby USA o 0,5 percenta. Celosvetovo to dodalo vietor do plachiet mnohým aktívam a Čína tiež reagovala rastom.
Dôležitejším rozhodnutím však pre Čínu bolo zníženie povinnej minimálnej rezervy pre banky. Tá predstavuje hotovosť, ktorú musia čínske banky držať ako nejakú rezervu. Znížila ju o 0,5 %, čím pritiahla na trh kapitál okolo 142 mld. dolárov. Po tejto správe nastal ošiaľ na čínskych akciových trhoch a napríklad spomínaný ETF fond narástol o 30 % za mesiac.
Vyriešila sa väčšina ekonomických problémov v Číne?
V spomínanom článku som poukazoval na viacero problémov, ktoré Čína posledné roky mala a práve preto sa jej akciové trhy vyvíjali opačne ako v prípade ostatných veľkých ekonomík sveta.
Mali problém s realitným trhom, ktorý spôsobovala najmä developerská firma Evergrande. Spoločnosť bola z indexu Hang Seng vyradená a bola nariadená jej likvidácia. Takže táto firma už celému čínskemu košu akcií robiť problém nebude.
Komunistický režim, ktorý v Číne majú, sa tiež len tak rýchlo nezmení. Je to faktor, ktorý bude podľa môjho názoru vždy do určitej miery brzdiť akciové trhy. Zároveň je tu ale The People’s Bank of China, ktorá sa viackrát snažila pomôcť akciovým trhom a od februára ešte raz znížila základnú úrokovú sadzbu Číny. A samozrejme spravila aj podstatný krok týkajúci sa zníženia povinnej minimálnej rezervy čínskych bánk.
Okrem iného som pozeral aj to, ako sú na tom spotrebiteľské výdaje v Číne, ale nikde som nenašiel aktuálny graf pre rok 2024. Akurát sa mi podarilo dočítať v niektorých článkoch, že tento rok sú spotrebiteľské výdaje Číňanov stále biedne.
A taktiež zmizlo riziko spojené s karanténami v dôsledku covidu, ktoré ešte dlhý čas po karanténach v Európe v Číne robilo problémy.
Pozitíva investícií do Číny
Výhody Číny a prakticky aj dôvody, prečo som do nej investoval ešte vo februári tohto roka, vidím najmä v tom, že je to druhá najväčšia ekonomika na svete. A pred treťou najväčšou ekonomikou (a teda Nemeckom) má Čína výrazný náskok. Aktuálne majú oveľa lacnejšie peniaze ako napríklad v Amerike.
Už v predošlom článku som uvádzal, že sa v Číne vyrába naozaj veľa vecí a mnoho firiem presúva do Číny svoje výrobné závody. Taktiež treba poznamenať, že Čína je aktuálne v trende a tomuto trendu výrazne pomáhajú médiá. Aj investori, ktorí doteraz moc Čínu ako investičnú príležitosť neregistrovali, to teraz s veľkou pravdepodobnosťou zmenia.
Taktiež je podstatným ukazovateľom práve HDP, ktoré síce stálo do roku 2023 na rovnakom mieste, ale projekcie tohto ukazovateľa na najbližšie roky vyzerajú pozitívne:
HDP Číny a jeho projekcia na najbližšie roky
Negatíva investícií do Číny
Ako ich hlavné nevýhody vnímam najmä tie, že Čína má nálepku ako proruská práve kvôli viacerým väzbám s Ruskom. Myslím si, že táto nálepka dosť brzdila investorov a aj teraz ich môže v investíciách do firiem tejto krajiny brzdiť. Tak isto ich môže brzdiť na ceste vpred aj komunizmus.
Tretí potenciálny problém Číny môže spočívať v tom, že pokiaľ by sa podarilo Donaldovi Trumpovi vyhrať americké prezidentské voľby, išiel by tvrdo proti Číne, čo môže zasiahnuť niektoré čínske biznisy. A štvrtý argument proti Číne je skôr technický a to ten, že akcie mnohých firiem nie sú aktuálne blízko svojej účtovnej hodnoty, ako to bolo napríklad vo februári. Alibaba sa aktuálne na burze obchoduje za 110 dolárov a účtovná hodnota jej akcie je na úrovni 54 USD. JD sa aktuálne obchoduje za 44 $ a účtovná hodnota ich akcií je aktuálne 21 dolárov. A akcie Baidu sa na burze obchodujú za 104 USD, ale účtovná hodnota akcií je stále blízko a to na 99 dolároch. Tu to ešte stále vyzerá zaujímavo.
A musím spomenúť aj vlastníka Temu, Pinduoduo, ktorého akcie sa obchodujú za 141 $ a účtovná hodnota akcií je iba na 25 USD.
Záver
V Číne sa aj po týchto nárastoch aj naďalej dajú nájsť tituly, do ktorých sa oplatí zainvestovať. Celkový zoznam čínskych akcií, ktoré sa obchodujú na americkej burze nájdete na tomto linku.
Prvotná a tá najväčšia príležitosť je už samozrejme po takýchto extrémnych nárastoch za nami. Po takýchto nárastoch na akciách väčšinou určitá korekcia príde, pretože veľa investorov už začne svoje zisky realizovať. Vtedy vznikajú potenciálne príležitosti na kúpu.
Každopádne platí, že pokiaľ do niečoho investujete, spravte si nielen poriadnu analýzu tejto spoločnosti a jej biznisu, ale tiež cenu, za ktorú nakupujete. Čína mala obrovskú výhodu práve v tom, že v nej sú úžasné a obrovské biznisy, do ktorých sa dalo (prípadne ešte dá) investovať za lukratívne ceny. Preto som tejto investícii neodolal ani ja.
A v neposlednom rade netreba zabúdať na to, že s touto investíciou bude spojená vysoká volatilita a možno aj častejšia potreba dokupovania.