ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Čo ak by do akciových trhov investovali všetci?

 

Tento článok vznikol vďaka otázke od môjho klienta, ktorý sa ma pýtal, že čo by vlastne nastalo, ak by na akciových trhoch investovali všetci ľudia. A či by vlastne akciový trh ako taký mohol prestať dávať zmysel. Poďme sa na to pozrieť!

 

Všetci na akciové trhy nebudú investovať nikdy

V prvom rade na akciové trhy nemôžu investovať všetci ľudia. Každý z nás vidí možnosti investícií v niečom inom. Mnohým z nás dáva význam akciový trh, kde máme možnosti nakúpiť si podiely v nejakej konkrétnej spoločnosti alebo v skupine spoločností. Je veľa ľudí, ktorí vám povedia, že radšej, ako by mali investovať na akciový trh, si nakúpia nehnuteľnosti. Niektorí si radšej založia vlastné podnikanie. Niektorí ľudia zasa udržiavajú veľkú hodnotu majetku napríklad v luxusných tovaroch. Niekomu zasa dávajú význam starožitnosti. Takže situácia, kedy by sme na akciové trh investovali všetci, nastať prakticky nemôže.

 

Tak isto vždy potrebujete protistranu. Je to ako keď potrebujete ísť každý deň napríklad do obchodu niečo kúpiť alebo využiť niektorú službu. Na jednej strane je tam vždy predávajúci (konkrétna firma) a na strane druhej ste vy ako kupujúci. Ak by chcel každý iba nakupovať alebo predávať, trh ako taký by nefungoval. A podobne funguje aj akciový trh – vždy sú ľudia, ktorí chcú nakupovať a vždy budú aj tí, ktorí chcú predávať.

 

Inflácia + nehnuteľnosti

Celé toto podporuje inflácia. Vidíme, že peniaze sa dlhodobo vo svete používajú vo väčších objemoch a to práve kvôli tzv. kvantitatívnemu uvoľňovaniu alebo systému tlačenia peňazí. Pred 10, 20 alebo 30 rokmi ste zarábali určitú sumu peňazí a v dnešnej dobe zarábate pravdepodobne násobne viac. A teda priemerný človek, ktorý sa zaujíma o svoju budúcnosť a o investovanie, nebude len viac míňať, ale aj viac investovať.

Dopyt po akciách je tým pádom väčší a cena akcií na akciových trhoch bude prirodzene narastať.

 

Obr. č. 1: Nárast S&P500 vs. nárast inflácie

 
 

Veľmi pekne to možno vidieť na priloženom obrázku a na porovnaní zelenej a červenej krivky. Ako sa postupne zvyšovala inflácia (a tlačivo sa väčšie množstvo peňazí), automaticky to pomáhalo v raste aj akciovým trhom. A táto priama úmera bude podľa všetkého platiť aj v budúcnosti.

Rast akciového trhu je tiež podobný s rastom cien nehnuteľností. Predpokladám, že sa zhodneme, že ceny nehnuteľností už pravdepodobne nebudú také, ako boli pred 10, 20 alebo 30 rokmi. Budú iba vyššie. Rastú predsa náklady na stavbu nehnuteľností a teda či už náklady na prácu alebo náklady na materiál.

Tak isto narastajú aj náklady jednotlivým spoločnostiam na akciovom trhu a práve preto budú rásť aj ceny ich produktov/služieb a ich akcie tak nemôžu dlhodobo klesať alebo nemôže nastať situácia, že akciový trh by zamrzol. Môže však nastať tzv. „stratená dekáda.“

 

Krízy/recesie a prelievanie medzi sektormi

A prečo akciový trh môže zastať na celú dekádu? Odpoveďou sú krízy a recesie. Pokiaľ začnú byť akciové trhy „prehriate“ a jednoducho začne do nich investovať príliš veľa ľudí, táto situácia má ako dôsledok práve príchod kríz a recesií. Ako dovtedy väčšina ľudí sebavedomo do akcií investovala, tak odteraz začne akcie sebavedomo predávať. Skončia tak v hotovosti, v dlhopisoch (ktoré predstavujú výbornú alternatívu použitia peňazí v krízových časoch) alebo peniaze presunú od iných, tzv. defenzívnych sektorov. Majetok sa teda z akcií buď úplne vytiahne, presunie sa dlhopisov alebo sa preleje v rámci jednotlivých sektorov. Tak to funguje bežne.

Prečo by takéto niečo mohlo nastať? Prvých 10 spoločností, ktoré v indexe S&P500 sú, v ňom majú váhu takmer 35 %, čo je naozaj veľa. Pokiaľ by sa im nedarilo, môžu zastaviť celý index S&P500. Zároveň sa objavia v celom indexe sektory, ktorým sa bude v danom čase dariť viac a do nich investori pôjdu s kapitálom.

 

Ukazovatele, ktoré rozhodujú, či je akciový trh „prehriaty“

Ukazovatele, ktoré rozhodujú o tom, či je akciový trh „prehriaty,“ sú podľa môjho názoru dva. Prvým z nich je P/E celého akciového trhu a teda indexu S&P500. Ten aktuálne vyzerá takto:

 
 

Ukazovateľ P/E (pokiaľ ste o ňom nepočuli), predstavuje pomer cien akcií (resp. v tomto prípade akcií v S&P500) a priemernými ziskami, ktoré tieto akcie dosahujú. Aktuálne sme na úrovni okolo 30 a číslo 32 už indikuje prehriatosť akciového trhu. Tento ukazovateľ je veľmi dôležitý najmä pre to, aby sme vedeli určiť, či akciový trh dokáže generovať efektívne zisky.

 

A druhý indikátor je indikátor Warrena Buffetta, ktorý som rozoberal v tomto článku. Je ním podiel kapitalizácie amerického akciového trhu a HDP USA. A teda koľko peňazí je na akciovom trhu oproti tomu, koľko by tam reálne malo byť.

Aktuálne je na úrovni 187 %, čo je dosť veľa, pretože na akciovom trhu je o 87 % peňazí viac oproti tomu, koľko peňazí akciový trh aktuálne potrebuje.

 

Aký záver z tohto možno spraviť?

Je málo pravdepodobné, aby sa na akciové trhy investovali všetci ľudia. Ak však vznikne obdobie, kedy bude na akciovom trhu investovať príliš veľa ľudí, tak opäť spustia najmä veľkí hráči lavínu predajov a postupne sa pridajú aj ostatní. Nastane kríza alebo recesia.

Najhoršie, čo sa môže stať, je dekáda, kedy budú stáť akciové trhy na mieste. Na toto obdobie treba byť pripravený. Ak chcete s touto prípravou pomôcť, neváhajte ma kontaktovať.