ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Som podnikateľ - mám investovať aj inde ako do svojej firmy?

 
podnikateľ foto.jpg

Investovanie do môjho biznisu (a do ľudí) mi zarobí najviac

Je najčastejšie prvá myšlienka, ktorá podnikajúcim osobám prejde hlavou. A ja to tak. Nemôžem to vyvrátiť. Vložiť peniaze do nášho nápadu nám prinesie najväčší výnos. Keď sa tiež pozrieme na známych podnikateľov, tak ku finančnému úspechu ich priviedla práve vlastná firma, do ktorej investovali čas, peniaze, energiu a ďalšie „ingrediencie.“

Obr. č. 1: Vývoj majetku Jacka Ma, zakladateľa Alibaby

Zdroj: vlastné spracovanie

Zdroj: vlastné spracovanie

 
 

Takže rozhodne, toto je najlepší krok, ale...

 

Ísť alebo neísť vabank?

Investovať všetky dostupné prostriedky do mojej firmy alebo nie? Môj názor je taký, že nie. Stretávam sa ale aj s názormi, že naopak, vabank a 100-percentná investícia do firmy je lepšia. Mám na to jednoduchú odpoveď. Aká to je? 

Pozrime sa na stabilitu firmy. A dlhodobo na vaše podnikanie ako také. Ak ho máte založené 10 rokov a ani počas jedného roka ste nepociťovali úpadok tržieb, ani počas covidu, tak potom 100-percentná investícia do vašej firmy je v poriadku. Ak však vidíte nejaký faktor, ktorý vás môže pribrzdiť, odporúčam diverzifikovať.

Teda investovať vytvorený majetok z investovania do inej alebo iných firiem. Ja to tak robím a odporúčam to aj vám. Ak napríklad podnikáte v oblasti letectva, ktorému sa počas posledného roka moc nedarilo, viete investovať aj do iných sektorov, ktorým sa práve darí.

 

Aj napriek tomu, že som mal najmä posledný rok stabilné obdobie aj s celou situáciou ohľadom covidu, ktorá vznikla, investujem aj do iných firiem. Pri investovaní sa mi najviac páči, že majetok, ktorý investujem, mi vôbec aktuálne nechýba. A z dlhodobého hľadiska bude zaujímavo narastať. Preto ak by nastal v mojom podnikaní razantný odklon od priemeru, mám ho k dispozícii. 

A priznám sa, že najviac zaujímavou témou je teraz pre mňa cashflow z pohľadu investovania. Teda pravidelné inkasovanie výnosov. Ideálne, ak je pasívne. O tom vám idem napísať viac.

 

Pasívny príjem a ako rozdeľujem svoj príjem ja

Kľúčom k tomu je pasívny príjem. Jedná sa o príjem, ktorý vám bude chodiť na účet bez ohľadu na to, či ste niečo odrobili alebo nie. Treba na to majetok alebo postupne ho vytvoriť, ale je to najlepšia možná vec. Ja si investujem peniaze mimo podnikania aj do investičných nástrojov. Ako postupujem?

Z príjmu, ktorý v danom mesiaci inkasujem, si dávam pozor, aby výdavky činili 55 % a menej. V minulom mesiaci som spotreboval 35 % môjho príjmu. 65 percent celkového mesačného cashflowu predstavuje môj prebytok. Keďže neinvestujem len pravidelne a mesačne, ale aj jednorazovo, tak odhadujem, že spolu 50 % z tohto čísla investujem do firmy a zvyšnú polovicu do iných firiem, resp. finančných nástrojov.

 

Obr. č. 2: Rozdelenie môjho príjmu v % vo februári 2021

Zdroj: vlastné spracovanie

Zdroj: vlastné spracovanie

Z časti, ktorá ide na môj biznis, súvisí všetko, čo je potrebné na jeho chod a na úspešné podnikanie. A peniaze, ktoré mi prídu z firmy, v nej väčšinou aj ostávajú. Aby som ich nepoužil na inú, zbytočnú spotrebu. 

Časť, z ktorej investujem inde ako do môjho podnikania, je rozdelená na dve formy, podľa ktorých člením majetok podľa cashflowu. Na jednej strane je to majetok, ktorý slúži prioritne na rast jeho hodnoty (necashflowový majetok) a na cashflowový majetok, ktorého účelom je mať pasívny príjem (rentu).

Takto mám zabezpečenú základnú vec a to keď mi vypadne nejaký príjem z mojej aktívnej činnosti, ten z pasívnej činnosti to naopak dobehne. Ako ďalšia „výhra,“ ktorú som počul od jedného podnikateľa vo Forbese, je tá, že keď náhodou nedopadne biznis deň podľa našich predstáv, s radosťou sa môžeme pozrieť na to, ako sa v posledných dňoch vyvíja náš majetok inde v investíciách. Tento pocit je určite príjemný. Myslím, že sa zhodneme.

Pred odkladaním peňazí na investovanie je dôležité, aby sme vedeli efektívne šetriť.

 

Zadné vrátka a súčasný trend

Tento systém môže byť aj vašimi zadnými vrátkami. Nie vždy každý firma, ktorá je založená, prežije stabilne v tomto prostredí. 80 % všetkých firiem žiaľ do 5 rokov krachuje, taká je štatistika. Preto môžeme mať týmto investovaním nastavené zadné vrátka a kapitál na ďalšie podnikanie alebo nezávislú zárobkovú činnosť.

Trend, ktorý si všímam je, že väčšina ľudí rieši ako výsledok svojej pracovnej činnosti iba príjem. U mňa je to inak. Ja riešim pomer príjmu a voľného času, ktorý môžem venovať partnerke, ďalším ľuďom, voľnočasovým aktivitám a oddychu. Na to je potrebný práve spomínaný pasívny príjem. Či už investujete do svojej firmy alebo do iných, je dôležité, aby ste navyšovali váš indikátor finančnej nezávislosti.

 

Ak máte na mňa otázky, kam investovať peniaze okrem vašej firmy, pokojne ma kontaktujte.