Sektory a ich polročné zhodnotenie
Posledné vyhodnotenie sektorov sa datuje v mojich článkoch ku 25. decembru minulého roka. Je teda na čase spraviť ďalšie. Budeme porovnávať výkonnosti sektorov za posledných 6 mesiacov ku dnešnému dňu, kedy článok píšem a to k 21. júnu 2021. Zameriame sa samozrejme na US ekonomiku a konkrétne S&P500.
Celkový vývoj sektorov za posledného pol roka bol takýto:
Ku väčšine sektorov napíšem trochu viac a samozrejme, pôjdeme od tých, ktoré majú najväčšie zhodnotenie.
Za uplynulých 6 mesiacov vyhráva v zhodnotení energetický sektor, ktorý sa „pochlapil“ o 24 percent. Komoditám ako takým pomáha aktuálne masívne kvantitatívne uvoľňovanie. Z pohľadu rizika ide podľa môjho názoru o stabilný sektor, ktorý je vhodný doplniť do portfólia ako dividendovú zložku. Upozorňujem, že na druhej strane bývajú časté výkyvy ropy, ktoré budú hýbať aj akciami firiem, ktoré sa touto komoditou zaoberajú. Jeho vyobrazenie je tu:
Keďže ide väčšinou o dividendových aristokratov, čo nám napovedá samotná výška dividendy, v tomto prípade neodporúčam počítať s vysokým kapitálovým výnosom. Hlavne nie z aktuálneho bodu.
Striebornú medailu si odnáša finančný sektor. Ten zahŕňa všetko od bánk, cez poisťovne, zaisťovne, správcov kapitálu, cez kreditné služby až po brokerské firmy. V dnešnej dobe ho hodnotím ako skvelý hodnotový sektor, ktorý ťažil najmä z masívneho tlačenia peňazí, ktoré sa môžu požičiavať. A do budúcna môže ťažiť z rastúcich úrokových sadzieb. Tie pri súčasných inflačných tlakoch nastať môžu. Ťažko povedať, kedy presne.
Ako som sa vyjadril už v mojich videách, tento sektor veľmi obľubujem a potenciál rastu v ňom podľa môjho názoru stále je. Samozrejme, ak prídu nejaké prepady na trhoch, ako bolo tomu v posledných dňoch, treba počítať, že finančný sektor bude prvý na zozname prepadov, keďže nejaký problém v ekonomike zasiahne tento sektor ako prvý. Ak akcie poklesnú, ale vyplácajú dividendu, dostávate v jej podobe aspoň „bolestné.“ No a samozrejme, treba dokupovať.
3. priečka patrí komunikačnému sektoru. A zhodnoteniu cez 19 %. Takto to vyzeralo graficky:
Najväčšie tituly, ktoré udávali smer tomuto sektoru, sú z internetového obsahu a informácií. A to napr. Google, Facebook alebo Snapchat. Priemerné zhodnotenie majú tieto tri okolo 26 %. Už len keď sa pozrieme na intenzitu reklám, ktoré vidíme na sociálnych sieťach alebo na samotnom Youtube, sme niekde inde ako začiatkom roka 2020. Reklamy naberajú na obrátkach. Či je práve priestor na významný rast v týchto firmách, ťažko povedať. Na druhej strane, nejaké významné riziko dlhodobého prepadu pri nich nevnímam.
Zaujímavý pomer rizika a výnosu z tohto sektora pripisujem práve ešportovým firmám. Tie počas karantény v marci – máji 2020 porazili index na pár mesiacov, ale posledného pol roka nastal útlm. Je to možnosť na zaujímavý nákup. Pokiaľ veríte tak ako ja v ďalší, masívny rozvoj tejto branže, odporúčam do herného priemyslu zainvestovať.
Real estate si odniesol za uplynulých 6 mesiacov výnos 16 %. Cena nehnuteľností je taktiež ako cena komodity v rastúcom trende, z čoho môžu ťažiť kapitálové výnosy. A k tomu si vieme doplniť dividendový výnos ako má napr. celý tento sektor na úrovni 3 percent.
Priemysel má celkom pestré zloženie a nájdeme v ňom naozaj početné zastúpenie. Od leteckých firiem, cez kuriérske firmy až po špecializované firmy v tomto sektore. Pokiaľ budete do neho investovať, ako zaujímavé vidím najmä hodnotové akcie v rámci stabilnej zložky vášho portfólia.
Základné materiály boli aj napriek nižšiemu rastu posledného pol roka veľmi zaujímavé. Dôvod je podobný ako pri energetickom sektore, na ktorého raste sa podpísalo kvantitatívne uvoľňovanie. Tu to vidím rovnako. Kto staviate dom alebo ste sa bavili s niekým, kto stavia, iste vám spomenul, ako vyzerá vývoj cien v poslednom období a je to raketový rast. Podľa ceny týchto komodít sa väčšinou, ako pri rope, hýbu aj akcie daných firiem. Krásne zareagovali na kvantitatívne uvoľňovanie.
Vývoj cien medi za posledných 5 rokov bol takýto:
A vývoj cien ocele s podobným trendom:
Čo sa týka rastu medi a ocele, hodnotím tento sektor ako „prehriaty“ a korekcia bude nutná. Už dokonca aj nastáva. Po vyklesaní bude podľa mňa zaujímavá možnosť investovať do neho.
Zaujímavejšiu príležitosť vidím práve na firmách ťažiacich zlato a striebro. Po posilňovaní dolára si to odniesli najviac, ale na druhej strane aj zlato a striebro odrážajú rast peňazí dostupných v ekonomike. Príležitosť na kúpu vo vhodnom čase tu je.
V technologickom sektore sú zaujímavé najmä veľké a etablované firmy. Po koronovej rally prichádza na rad zvoľňovanie. Dobrú „palebnú“ pozíciu majú preto podľa mňa veľké a známe firmy v tomto sektore. No a čo sa týka zdravotníckeho sektora, vidím ho tiež ako hodnotový. Dosť nahor ho ťahal podsektor diagnostic & research. Samozrejme, aj firmy, ktoré sa zaoberajú infekčnými ochoreniami, ale tie zažívali výrazný rozmach už počas začiatku celého covidu. „Horúcim“ podsektorom sú tiež hlavní výrobcovia liekov. Ale ako som spomínal vo videu, skvelú príležitosť a podhodnotené firmy vnímam najmä v podsektore healthcare plans. A musím doplniť, že biotechnológie, tie sa mi ako možnosť investície moc nepáčia.
Toľkoto ku jednotlivým sektorom. Na trhu sa môže stať čokoľvek a čierna labuť môže prísť prakticky z hociktorej strany. Na druhej strane nás podľa všetkého čaká obdobie vyššej inflácie a treba sa brániť. Ale zasa neinvestovať naraz všetko, čo máme voľné. V danej problematike vám pomáham aj mojím kurzom expert na akciové trhy.