ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Druhy poplatkov pri investovaní

 
fees foto.jpg

Investovanie má so sebou častokrát spojené určité poplatky. Poďme sa zamerať na ich význam a následne na ich členenie.

Význam poplatkov

Väčšina investorov považuje poplatky, ktoré sú spojené s nejakou investíciou, ako niečo nepríjemné. Na druhej strane, ja považujem poplatky ako nejakú platbu za službu. V ideálnom prípade za kvalitnú službu. Pokiaľ niekde nájdete, že určitý broker je bez poplatkov, je to z jeho pohľadu riziko, že nebude za svoju činnosť adekvátne zaplatený a teda môže byť len otázkou času, kedy skrachuje. Je to to isté, ako by ste mali svoj biznis, ale ceny si dáte výrazne pod trhový priemer, aby ste boli konkurencieschopní. Áno, ľudia si od vás pravdepodobne budú radi kupovať, ale dlhodobo s takýmito cenami existovať nemôžete.

Na druhej strane, „bez poplatkov“ častokrát znamená, že poplatky nie sú za bežné transakcie ako je napríklad nákup/predaj. Za to sa však objavia v iných transakciách ako sú konverzie alebo poplatky za správu.

Na druhej strane vidím viac a viac firiem, ktoré majú nastavenú na druhej strane širokú paletu všetkých poplatkov a tam mi to zasa príde ako príliš neefektívne pre klienta. Ak máte pocit, že vaše investície vám narastajú nahor iba veľmi pomalinky, možno ste práve v tomto bode.

Druhy poplatkov

manag. fee foto.jpg
 
 

Doplním, že poplatky budú zamerané hlavne na ETF fondy, keďže paleta poplatkov, ktoré sa môžu uplatniť, je asi najviac pestrá. Ide o tieto poplatky:

1. vstupný poplatok;

2. poplatok depozitára;

3. manažérsky poplatok;

4. success fee;

5. výstupný poplatok.

 

Vstupný poplatok sa platí pred investíciou, resp. pri jej začiatku. Väčšinou sa určuje z cieľovej sumy a jeho výška je fixne daná. Častokrát sa investori nevedia stotožniť s tým, že sa za nejakú službu bude niečo platiť vopred. Ale dajme si základnú otázku – neplatíme náhodou aj kinu vopred za to, že využijeme jeho službu? A to ešte nevieme, či bude stáť film, na ktorý sa chystáme, za to.

Naopak, výhodou vstupného poplatku je jeho fixná výška. Raz sa zaplatí a je vec hotová. Následne sa tak celý rozráta na investíciu za úplne celé obdobie, čo bývajú aj desiatky rokov.

Poplatok depozitára závisí od jeho nastavenia. Môže byť napríklad hneď pri vkladoch peňazí na konto a určený ako percento z vkladanej sumy. Ak by sa mal určiť z aktuálnej spravovanej hodnoty majetku, nebolo by to podľa mňa férové.

Výhodou je teda to, že výška je opäť fixná a celkovo sa určuje z vkladanej sumy. 

deposit new foto.jpg

Manažérsky poplatok býva stanovaný väčšinou percentuálne a to zo spravovaného majetku. Takže áno, majetok nám narastie a je počítaný práve z tejto vyššej, zhodnotenej sumy. Teda základnou nevýhodou je väčšia suma ako pri fixných poplatkoch a bude inkasovaný vždy. Aj v prípade, ak klient nebude v danom roku v zisku. Stratégia ale za to musí byť dlhodobo nastavená kvalitne. Manažérskemu poplatku sa napr. pri ETFkách nevyhneme.

Success fee spočíva v prekonaní určitej úrovne. Ak napríklad investícia prekoná trh, bude tento poplatok uplatnený. Ako určité percento. Môže byť určený nad tzv. benchmark. Vo väčšine prípadov ide o trh Ak spraví benchmark v danom roku 10 % a naše reálne zhodnotenie bude medziročne 15 %, z rozdielu 5 percent si môže správca zobrať napríklad 20 % odmenu, čo znamená celkovú odmenu 1 percento. Tento poplatok je spravodlivý a dlhodobo na ňom fungoval napr. Warren Buffett. Pokiaľ nie je stanovený vstupný alebo manažérsky poplatok, môže mať svoje zastúpenie pri poplatkoch ako takých.

Veľký pozor! Pre klienta je väčšinou nevýhodný, lebo zo zhodnotenej sumy spravovaného majetku môže byť postupne jeho suma gigantická.

Výstupný poplatok sa platí vyslovene pri výstupe. Tento typ poplatku moc neuznávam. Hlavne pokiaľ je pri investícii určený vstupný a manažérsky poplatok, výstupný mi moc veľký zmysel nedáva. Väčšinou býva určený konštantnou sumou, resp. ako poplatok za výber majetku.

 

Záver z môjho pohľadu

Ako som už spomínal, poplatky pri investovaní sú nevyhnutné. Broker alebo obchodník s cennými papiermi, ktorý nám túto službu poskytuje, to nemôže robiť zadarmo. Pri investovaní väčšinou investori u mňa platia vstupný poplatok, depozitársky poplatok a manažérsky. Dôležitá je tiež výška týchto poplatkov. Môžeme si ju kľudne prebrať po telefóne.