Očakávané zmeny v 2. pilieri
Článok bude pokračovaním tohto článku, ktorý som napísal ešte dávnejšie a týkal sa 2. piliera. (alebo tzv. SDS – stavebného dôchodkového sporenia). V článku som vás viac uviedol do oblasti druhého piliera a predstavili sme si v ňom aj jednotlivé typy fondov, ktoré možno v rámci 2. piliera využiť.
Podľa zverejnených informácií a novele zákona, ktorá bola tento mesiac schválená, sa budú diať v rámci 2. piliera od nového roka viaceré zmeny. A práve nimi sa budeme zaoberať v tomto článku. Niektoré budú pre sporiteľov pozitívne, iné zasa negatívne. Poďme na to.
Prečo táto novela vznikla?
Základným dôvodom je podľa môjho názoru zistenie, že dlhopisové fondy sú výrazne neefektívne. A to najmä posledný rok, kedy dlhopisy vôbec nefungovali ako nástroj na ochranu vašich peňazí. Teda nerobili to, čo sa od nich očakávalo.
Od dlhopisov sa všeobecne očakáva, že dokážu v prípade akýchkoľvek výkyvov na trhu držať hodnotu a ochrániť váš majetok. Platí to, ale nie v tom, keď sa zvyšujú úrokové sadzby. A také obdobie tu práve máme. Štátne dlhopisy mali posledný rok približne rovnakú výkonnosť ako mali akciové trhy, čo samozrejme nie je v poriadku. Dlhopis, ktorý generuje dlhodobo menšie výnosy ako akciový trh, by mal byť menej rizikovým nástrojom a mal by udržať viac svoju hodnotu.
Naviac, je vidieť, že naspäť nahor sa aktuálne ide dlhopisom oveľa ťažšie ako akciám. Preto podľa môjho názoru posledný rok v portfóliu nedávali žiaden význam. Dávali iba v tom prípade, ak sa chystáte ako sporiteľ ísť počas najbližších rokov na dôchodok.
Ďalšou oblasťou, ktorá je otvorená, je zdanenie 2. piliera. K tomu sa ešte v tomto článku dostaneme.
Príspevky, poplatky a garancie dlhopisových fondov
Aktuálne predstavuje výška príspevku do SDS 5,5 % celkovej hrubej mzdy, ktorú dostáva sporiteľ za svoju prácu zaplatenú. Odkiaľ sa tieto peniaze do 2. posielajú, detailne rozpisujem v mojom predošlom článku týkajúcom sa 2. piliera. Pôvodne malo ísť v roku 2023 do SDS spolu 5,75 % našej hrubej mzdy a v roku 2024 spolu 6 percent našej hrubej mzdy.
Toto sa však mení tak, že v rokoch 2023 – 2024 bude percento odvodov do 2. pilierov stále na úrovni 5,5 % hrubej mzdy. V rokoch 2025 a 2026 to bude 5,75 % a od roku 2027 to bude 6 percent hrubej mzdy. Tento krok hodnotím rozhodne ako krok v neprospech sporiteľov.
Druhý krok sa týka poplatkov. Aktuálne boli poplatky za SDS v prípade správcovskej firmy VÚB Generali nasledujúce:
Zmeny nastanú v tom, že odpadá jednopercentný poplatok za sumu príspevkov do fondu. Tak isto odpadá 10-percentná odplata fondu za dosiahnuté zhodnotenie. V uvedenom prepočte, ktorý som vám uviedol, sú to najvyššie poplatky pre správcovskú spoločnosť ako takú. Túto zmenu hodnotím pozitívne.
Okrem toho, správcovský poplatok 0,3 % sa zvýši na 0,45 % v roku 2023 a následne bude klesať počas 2 rokov na 0,4 % (2024 = 0,425 % a v roku 2025 = 0,4 %). Poplatok 0,043 % súvisiaci s ostatnými nákladmi fondu ostane zachovaný.
Prichádzajú aj garancie. Pokiaľ nastane situácia, že požiadate o vyplácanie dôchodku z 2. piliera a stav konta bude nižší ako celková výška vkladov, správcovská spoločnosť je povinná doplatiť vám na vaše dôchodkové konto vzniknutý rozdiel. Toto môže nastať najmä v prípade dlhopisových fondov. A v tejto dobe. Do mínusu sa tak dostať nemôžete.
Plánuje sa zmeniť aj stratégia investovania. Do veku 50 rokov sa plánujú všetky úspory klientov presunúť do indexových fondov. Povinne. Po dosiahnutí 50 rokov veku sporiteľa sa budú každý rok presúvať 4 % do dlhopisových fondov. Každá správcovská spoločnosť tak musí mať vytvorený aj indexový fond. Túto zmenu hodnotím veľmi pozitívne a pravdu povediac, mohli ju spraviť už dávno.
Ďalšie informácie ku 2. pilieru
Po novom bude možné vstúpiť do SDS až do veku 40 rokov (aktuálne bola vekový limit na vstup do SDS na úrovni 35 rokov). Zároveň každému, kto bude aktívny na trhu práce od 1. mája 2023, bude 2. pilier založený automaticky. Má tiež možnosť vybrať si správcovskú spoločnosť. Pokiaľ si ju do 6 mesiacov od založenia 2. piliera nevyberie, automaticky mu správcovskú spoločnosť priradí Sociálna poisťovňa.
Účasť samozrejme nie je povinná a do 2 rokov od založenia SDS ju možno zrušiť (ak by sa niekto takto náhodou rozhodol). Pokiaľ by chcel sporiteľ akékoľvek zmeny na svojom 2. pilieri, musí hlavne aktívne komunikovať so svojou správcovskou spoločnosťou.
V riešení je ešte aj otázka zdanenia. Predpokladá sa, že pri výbere peňazí z SDS uplatní rozdelenie na polovicu. Teda polovicu prostriedkov si dokáže sporiteľ vybrať hneď a druhú polovicu si naďalej nechá na konte a bude z nej poberať anuitu. Zvažuje sa však o zdanení prvej vyberanej polovice, čo bude predstavovať odovzdanie jednej pätiny všetkých dosiahnutých výnosov štátu. A to je relatívne dosť.
Záver
Vidíme, že zmien sa chystá pri SDS naozaj viacero. Niektoré sú pozitívne a iné zasa negatívne. Ak sa sumárne pozrieme na zmeny, ktoré nás čakajú, výrazne pomôžu tým sporiteľom, ktorý využívali iba dlhopisový fond alebo ďalšie fondy s nízkou výkonnosťou. Ak v ňom boli aktívni od roku 2013, pripravili sa o slušný nárast na akciových trhoch za uplynulých 9 rokov.
Naopak, toto rozhodnutie prevažne škodí tým sporiteľom, ktorý už využívajú indexový fond. Suma sumárum, pri jednorazovej výplate polovice majetku na dôchodku budú z tohto majetku musieť zdaniť výnos.