ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Potrebné kroky vo vašom portfóliu na rok 2023

 

Máme tu prakticky stále začiatok nového roka 2023. Ako pri všetkom, tak aj pri investovaní by sme si mali určiť začiatkom roka niekoľko vecí. A to nielen v osobnom a v pracovnom živote, ale taktiež aj pri investovaní ako takom. Článok bude zameraný prevažne na akciové a ETF portfóliá, ale niektoré zásady sa budú dať použiť aj pri iných inštrumentoch.

V predošlom roku 2022 sa nám to pekne potvrdilo. Kto nebol pripravený na prudkú volatilitu počas celého roka, mohol byť prekvapený z tých prepadov, ktoré nastali. Nepripravenosť spôsobuje často veľmi rýchle reakcie a emotívne predaje. S nimi tiež súvisí veľa chýb. A najmä pri investovaní.

 

Aké kroky odporúčam spraviť

Vždy na začiatku odporúčam spraviť niekoľko krokov. Aby ste vy sami vedeli to, ako na tom ste, ale aj to, čo vlastne plánujete v rámci investovania v celom roku docieliť. Na jednej strane viem, že je ťažké niečo si naplánovať, keď trhy zmenia smer. Na druhú stranu – pokiaľ nečakáte na vašom portfóliu rast, je zasa menej pravdepodobné, že príde. Mali by ste poznať dôvody, prečo práve vaše investície budú narastať.

Pustime sa na jednotlivé kroky.

 

Vyhodnotenie predošlého roka

Je prakticky alfou omegou celého procesu. Mali by ste vedieť, ako ste skončili minulý rok, aký ste dosiahli rast/pokles, akú ste mali volatilitu portfólia a pod. A čo je tiež dôležité a niektorí to vôbec neriešia, je porovnanie výkonnosti s trhom, teda napríklad s indexom S&P500. Index medziročne vyklesal o 12 %. Pokiaľ ste medziročne skončili v zisku, okolo nuly alebo v menšej strate ako index, vaše investovanie dáva význam. Teda aj pokiaľ ste skončili za rok napríklad – 6 %, dávalo význam investovať inde ako do indexu. Pokiaľ ste však klesali výrazne viac ako index, teda napríklad o 30, 40, 50 %..., v tom prípade je portfólio je potrebné portfólio prehodnotiť. Minimálne by ste za vyklesané ceny mali spraviť dokupy. Inak vás vysoká volatilita iba zbytočne ohrozuje.

Neodporúčam porovnávať svoju medziročnú výkonnosť s infláciou, pretože akciové trhy odzrkadľujú vyššiu infláciu najmä dlhodobo.

 

Investičný cieľ na rok 2023

Mali by ste vedieť, čo chcete s investíciami tento rok dosiahnuť. Aspoň približný percentuálny rast, teda napríklad + 20 %. Môžete si stanoviť, že napríklad porazíte akciový index vo výkonnosti, čo je aj jeden z mojich cieľov. Taktiež môžete mať stanovené, ktoré inštrumenty budete sledovať a pokiaľ nastane na nich prepad, na akej cene bude pre vás zaujímavé nakupovať.

Často sa stretávam žiaľ s tým, že ľudia chcú časovať trh. A keď vidia poklesy, čakajú ešte na lepšiu cenu. Toto vyzerá potom veľmi podobne ako v roku 2020, keď prišiel COVID a americké akciové trhy stiahol v priemere o 30 %. Mnoho ľudí sa zľaklo a očakávalo ďalšie prepady. Nemali stanovenú cenu, ktorá je pre nich na kúpu zaujímavá. A tak sa obrali o zaujímavú príležitosť.

 

Scenáre vývoja trhu

Mali by ste počítať so scenármi vývoja a čo robiť, pokiaľ nastanú. Teda čo budem robiť, ak budú akcie v roku 2023 narastať? Mám v nich už teraz investovaných dosť peňazí, ktoré sa mi tým pádom zhodnotia?

Čo budem robiť, ak to pôjde do strany a cena sa moc nebude hýbať? Plánujem iba čakať alebo budem robiť dokupy? A čo ak to začne klesať? Viem si investične zmanažovať pokles o 10, 20, ... 50 %? Mám na to pripravených dosť peňazí? Pokiaľ nebudete pripravení, môže vás to stáť buď určité peniaze alebo nevyužité príležitosti.

 

Prehodnotenie jednotlivých zložiek portfólia

V tomto prípade by som sa zameral najmä na to, či máte v portfóliu hodnotové alebo rastové investície. Prípadne ich kombináciu. Tiež to, aký typ portfólia máte a či vám to takto na rok 2023 vyhovuje a či nebude potrebná zmena. Okrem tohto sa častokrát inšpirujem v tom, ako investujú známi investori. Keďže majú viac skúseností a aj majetku, je dobré inšpirovať sa tým, ako investujú oni. Pokiaľ nejakej zložke portfólia prestávate veriť, správnym krokom je jej predaj a náhrada za inú akciu/ETFko.

 

Rozhľad po príležitostiach

Napríklad po tých, ktoré v predošlom roku výrazne vyklesali. Warrenovi Buffettovi sa pekne podarilo kúpiť akcie tejto firmy za výbornú cenu (oproti dnešku) 68 dolárov/akcia:

 

Vývoj ceny akcií Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

 
 

Zdroj môžete nájsť tu. Tak isto sú to príležitosti pre nás kúpiť firmy alebo ETFká za ceny, ktoré sme tu už dlho nemali.

 

Daňové hľadisko

Pri ňom vám odporúčam určiť, ktoré firmy ešte nemáte v držbe jeden rok a tým pádom keby ste spravili predaj, vzťahovala by sa naň daň z príjmu. Odporúčam teda predávať iba tie firmy alebo ETFká, ktoré máte v držbe viac ako rok. Prípadne pokiaľ máte akcie firiem, ktoré už nie sú pre vás zaujímavé a pohybujú sa okolo nuly, je vhodné spraviť rebalans.

 

Menové riziko

Týka sa hlavne investovania v iných menách ako je mena vašej domácej krajiny a treba ho zohľadniť. Ak napríklad investujete v dolároch (USD) a dolár aktuálne výrazne oslabuje, je vhodné mať časť portfólia mimo dolárov. Prípadne ponechanú v dolároch, pričom si následne dokážete zmanažovať poklesy na dolári, napríklad nákupom ďalších dolárov.

Pokiaľ sa s niečím z rozoberanej témy potrebujete poradiť, neváhajte ma kontaktovať.