ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Tulipánová kríza v Holandsku

 
tulipány1.jpg

V tomto článku som si pre vás pripravil informácie o tulipánovej kríze, ktorá sa udiala v 17. storočí v Holandsku. Je bezpochýb najlepším príkladom o tom, ako môže skončiť hromadná celoštátna špekulácia na burze.

Uvidíme, že pokiaľ kupujeme aktívum, ktorého cena rastie príliš prudko a často bez výrazného opodstatnenia, takto to môže skončiť...

Ako to začalo

Tulipány sa dostali do Holandska už v 16. storočí, kedy ich tam doviezol istý botanik. Predpokladá sa, že z Turecka. V zahraničí ich používala najmä stredná a vyššia vrstva obyvateľstav, ale v Holandsku boli dostupné prakticky každému.

Obchodovanie začalo dávať zmysel vtedy, keď tulipány začali naberať rôzne farby a ľudia ich začali brať ako komoditu. Okrem červených kvetov začali mať tulipány žlté alebo biele kvety. Prípadne išlo o zmes viacerých farieb. Tu sa to dostalo do bodu, kedy vlastne postupne ale za to isto začínali preteky o krajšie odrody tulipánov. S tým sa začali zvyšovať aj ich ceny. Holanďanov trošku „vyhecovali“ aj Francúzi, kedy sa aj takto zo zahraničia objavujú informácie, že ceny tulipánov majú rastúci trend.

Vznik davovej psychózy

tulip2.jpg

Keďže sa táto informácia šírila rýchlo, ľudia ju nemohli prepočuť. Mám tu tak základ davovej psychózy. A to až taký, že postupne boli zriaďované burzy na obchodovanie s tulipánmi. Boli dokonca zriadení úradníci a notári, ktorí mali dohliadať na uzatvorenie obchodu a dodržanie podmienok kupcov a predajcov. 

Bolo prakticky jedno, z akej vrstvy obyvateľstva ľudia boli. Ak mali vtedy ročný príjem okolo 200 – 400 guldenov a dozvedeli sa, že napríklad ich šťastný sused zarobil vďaka obchodu s tulipánmi na burze niekoľko denný, týždenný alebo ročný príjem, doviedlo to do obchodovania aj ich. Vzniká tu teda ten efekt, že „sused na niečom zarobil, tak chcem aj ja“ a ten je na trhu veľmi nebezpečný. 

Odhaduje sa, že presne v tomto období vznikali prvé burzy ako také. Zaujímavé. Ich názov vznikol od domu šľachtickej rodiny Van Bourse, kde sa tiež zvyklo s tulipánmi obchodovať. V tom období boli položené základy aj tzv. „holandskej dražby,“ čo je typ dražby, kedy sa navrhne vopred stanovená cena a tá klesá až dovtedy, pokiaľ niekto nebude daný tovar (v tomto prípade tulipán) ochotný kúpiť.

Poďme si to teda zhrnúť:

1634 – v Holandsku obchodovali s tulipánmi iba ich milovníci;

1635 – prichádzajú do Holandska správy o tom, že ceny tulipánov začínajú stúpať.

 

V roku 1636 už bolo obchodovanie s tulipánmi a stanovenie ceny tohto okrasného kvetu burzami na dennom poriadku. Ľudia začali predávať domy alebo sa zadlžovať len kvôli tomu, aby si mohli kúpiť dostatok cibuliek tejto kvetiny. S vidinou vyoského zisku. V tomto bode to už začalo byť podozrivé a okrem expertov začala upozorňovať aj holandská vláda na to, že ceny tulipánov sú premrštené a nezodpovedajú ich reálnej hodnote. Veď niektoré stáli aj niekoľko tisíc guldenov. Väčšina ľudí vedela, že cena je premrštená, ale tvrdila, že stále sa nájde nejaký „väčší blázon,“ ktorý zaplatí za tulipány viac ako oni. Jeden pán dokonca kúpil cibuľku tulipánu za 4 600 guldenov a iný vymenil celý pivovar iba za 3 cibuľky! Pre toho, kto nakúpil pivovar, to bola skvelá kúpa. Expertní investori sa začali tulipánov zbavovať už v tomto roku, lebo začalo byť jasné, že niečo na tomto asi nie je v poriadku...

Ceny tulipánov postupne začali klesať. Najskôr iba pozvoľne. Potom prudko. A bum! Cena klesla v roku 1637 počas 6 týždňov asi o 90 percent smerom nadol. Keď prichádzali správy o poklesoch cien, ich držitelia sa ich postupne chceli zbavovať. Tulipány prestali byť vzácnymi a viac a viac ľudí tak ku nim aj začalo pristupovať. Stále bolo aj mnoho podpísaných kontraktov o kúpe tulipánov. Vladá určila, že sa za ne malo platiť prioritne v hotovosti, keďže ide o komoditu. Padol a bol presadený návrh, že keď kupujúci zaplatil aspoň 10 % dohodnutej kúpnej ceny, mohol tak od zmluvy odstúpiť. Teda tí, ktorí to správne odhadli a včas tulipány vymenili za reálne komodity, zarobili. Ostatným ostali v rukách iba bezcenné cibuľky alebo zbytočné dlhy...

Holandsko sa z tejto krízy spamätávalo až niekoľko rokov. Keď uvidíte niekde takýto graf, veľmi opatrne...

 
 

Čo bolo na začiatku jasné

Podľa mňa išlo jednoznačne o to, že tulipán nie je nerast, ktorého je obmedzené množstvo, ale je možné dopestovaním zvýšiť ponuku. Už na začiatku celej situácie malo byť jasné, že ceny nemôžu narastať donekonečna. Vidina zbohatnutia ale bola väčšia... Naviac, kto sa do obchodovania zapojil, mal brať ohľad na to, že celý majetok je predmetom špekulácie, na ktorej sa mohlo prudko stratiť. A väčšina ľudí aj stratila... 

Rád sa teda vraciam ku článku proroci finančných kríz, kde v tomto prípade toto proroctvo bolo maximálne na mieste. Preto si treba dávať pozor, akú reálnu hodnotu má aktívum, do ktorého investujeme a či sa nemôže stať takýto extrém.

Krízy, ktoré vznikli z chamtivosti ľudí a nesprávneho ocenenia trhu ako takého, sme tu mali možnosť vidieť. Dostaneme sa aj ku technologickej bubline na akciových trhoch a tiež ku rastu bitcoinu koncom roku 2017. Čakajte teda ďalší článok na túto tému. Zároveň upozorňujem aj na ďalšie aktíva. Ak v krátkom období (napríklad roka) rastú stovkami percent, treba zvážiť, či je táto cena reálna alebo ide iba davový ošiaľ. Tomu je dobré vyhnúť sa.

 

O tom, ako správne stanoviť hodnotu akcií na trhoch, konkrétne akciových, dokáže určiť aj fundamentálna analýza, o ktorej sa dozviete viac v našom VIP kurze expert na akciové trhy, ktorá vám prinášame spolu s Jakubom Kraľovanským. Ak sa vám článok páčil, zanechajte mi pod ním komentár, poteší ma to. A pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o mojich službách, kontaktujte ma.