Investičné podvody a investičné scamy
Minulý týždeň som sa rozprával s jedným známym, ktorý mi spomínal, že vkladal peniaze do nejakej firmy, ktorú našiel na webe. A môže ich vybrať až vtedy, keď im zaplatí poplatok 250 dolárov za odblokovanie jeho konta. Už to sa mi nejako nezdalo. Pozreli sme detailne stránku tejto firmy a žiaľ, dozvedeli sme sa to najhoršie – išlo o investičný scam.
Táto situácia sa však stáva pomerne často a v tomto článku vám zhrniem ich znaky, aby ste sa do podobnej situácie nedostali aj vy.
Dva druhy podvodov
Dva možné druhy podvodov, ktoré vás môžu na finančnom trhu stretnúť, sú investičný podvod a investičný scam. Za investičný podvod považujem investíciu, ktorej účelom nie je vám reálne zarobiť peniaze, ale čo najviac vás vypoplatkovať. Cieľom firmy, ktorá rieši takúto investíciu je, aby za každú cenu urobila čo najväčší počet obchodov, za ktoré bude inkasovať poplatky.
Pokiaľ má firma za cieľ práve poplatkovanie, uvidíte to na častých obchodoch. Tie bývajú napríklad na mesačnej alebo ešte v častejšej frekvencii. Ak využívajú call centrum na zadávanie obchodov, tak vám budú častokrát volať, aby ste im odsúhlasili, či dané obchody môžu zrealizovať. Bavíme sa samozrejme o predajných a o nákupných pokynoch. Teda jednu investíciu predajú a druhú za to nakúpia, napríklad s takým odôvodnením, že teraz je jedno aktívum lepšie ako to, ktoré práve teraz máte nakúpené. A takto to bude prebiehať pravidelne.
Zo začiatku sa im môže výborne dariť zarobiť vám peniaze a častokrát vás dokonca navnadia, aby ste vložili na svoje konto ďalšie. Veď predsa aby to viac zarábalo. A výsledok? Na konci investície vyberiete reálne menej oproti tomu, koľko ste tam vložili. A to najmä kvôli poplatkom, nehovoriac ešte o výsledku z investovania.
V tomto prípade aspoň zvyšné peniaze dokážete vybrať. A takáto firma je aspoň zapísaná v obchodnom registri. Kdežto v prípade scamu je na tom horšie to, že firma, do ktorej vkladáte, nie je registrovaná v obchodnom registri (ani v garančnom fonde investícií) a ku peniazom sa pri výbere ani nedostanete. To zistíte samozrejme až časom. Ide o firmu, ktorá investovanie vôbec nerobí. Iba sa tak tvári. Jej zámer je jasný – chce klientov okradnúť. Pod vidinou extrémnych ziskov. Dokonca, priebežne vám umožní vybrať nejakú časť peňazí, aby ste videli, že dá sa stadiaľ vyberať.
Typickým znakom scamu je napríklad pravidelný denný výnos. Stretol sa napr. s ponukami firiem, ktoré ponúkajú 1 percento denne, ktoré „zarábajú“ tým, že obchodujú na burze. To je samozrejme nemožné, lebo jeden deň máte na burze plus a zasa iné dni máte mínusové.
Znaky investičného podvodu alebo scamu
Znakov investičných podvodov a scamov je viacero. Ak sa stretnete s kombináciou viacerých z nich, treba mať oči na stopkách a ponuku takejto firmy rovno zavrhnúť. Nestojí za to riskovať. Ktoré to sú? Prinášam vám ich zoznam.
Podozrivo vysoké zhodnotenie je to, čo priláka väčšinu ľudí. Každý z nás má rád rýchly zárobok a to ideálne bez práce. Na túto emóciu vsádzajú aj takéto firmy a extrémne vysokým sľúbeným zhodnotením sa od vás snažia získať peniaze. Na ľudí to prekvapivo funguje, lebo ruku na srdce – každý z nás chce rýchlo zbohatnúť.
Častý telefonický kontakt od osoby, ktorá pre túto firmu pracuje. Väčšinou vás nútia do rýchlej vložiť peniaze ešte v ten deň, kedy sa ku nim registrujete. Častokrát počujete, že nejde ani o slovensky hovoriacich telefonistov. To je opäť vysoká pravdepodobnosť scamu.
Žiadna licencovanosť firmy napríklad v garančnom fonde investícií. Ak je firma v garančnom fonde investícií, je to pre vás lepšie, pretože máte aspoň zábezpeku, že váš vklad je chránený do výšky 50 000 eur.
Vysoký úvodný vklad môže byť tiež podozrivý. Ak vám zavolá niekto, koho vôbec nepoznáte a povie, že minimálny vklad je do nejakej investície napríklad 10 000 eur, opäť majte oči na stopkách.
Nelogické podmienky (napríklad poplatok za výber). Ľuďom sa stávalo (vrátane toho známeho), že im nechceli poslať ich peniaze na účet skôr ako nezaplatili určitý poplatok, napríklad 250 dolárov. Tým pádom je to znak toho, že chcú od vás vytiahnuť ďalšie peniaze. A pokiaľ chcú aj číslo karty, tak je tu riziko, že vám vybielia váš účet.
Ľudia, ktorí vám investíciu odporučia, v nej vôbec nemajú zainvestované. To je typický princíp call centra. Napríklad ja odporúčam klientom len tie investície, v ktorých mám peniaze ja sám.
Falošná osoba na druhej strane. Jednej známej sa na nemenovanej sociálnej sieti stalo, že ju oslovil nejaký úspešný podnikateľ a investor. Písali si a prezentoval sa ako milionár, ktorý obchoduje na burze. Vytvorili si dobrý vzťah (cez online) a nakoniec dospeli v rozhovore k tomu, že či by aj ju zaujímalo, akým spôsobom na burze zarába peniaze. Keďže ho vnímala ako veľmi úspešného, povedala áno.
Registrovala sa do nejakej firmy, nasledoval prvý vklad na jej konto, kde jej peniaze „obchodovali profesionáli.“ Účet sa im do mesiaca podarilo zhodnotiť o tisíce eur. Povedal jej, že keď vidí, že to funguje, nech priloží ešte viac. Nárast konta sa jej páčil, tak priložila dvakrát alebo dokonca trikrát toľko, ako tam pôvodne mala.
Čo nasledovalo potom? Keď na konte dosiahla hodnotu približne 100 000 €, chcela všetky peniaze odtiaľ vybrať. Lenže tam jej ten človek začal tvrdiť, že pri výbere musí z toho zaplatiť daň. Ale nie odpočtom z konca, ale zo svojich peňazí. A tam jej už došlo, že ide o podvod. Ku peniazom sa už nedostala.
Celá webová stránka bola podvodná a aj ten človek na druhej strane. Preto je dôležité baviť sa o investovaní s profesionálmi.
Záver
Investičných podvodov a investičných scamov je v dnešnej dobe neúrekom. Začínajú tým, že vám príde falošný mail a končia až takýmito prešpekulovanými taktikami, ktoré boli použité v prípade tejto známej. Prípadne vás nejakí ľudia budú presviedčať, že majú skvelú investíciu, ktorá im zarába 1 % denne...
Treba si dať vždy otázku, kto vám takúto investíciu odporúča. Či ide o človeka, ktorý už investuje dlho a má výborné výsledky alebo či ide o človeka, ktorý investuje príležitostne a berie to skôr ako hobby.
Pokiaľ si nie ste istí nejakou investíciou, ktorú chcete zrealizovať, neváhajte sa so mnou skontaktovať. Rád vám poradím. Pamätajte – pri investovaní je veľmi dôležité najmä to, aby ste neprišli o celý investovaný kapitál.